Bieg Straży Granicznej „Wokół Niepodległej” w powiecie raciborskim

0
Straż Graniczna
Straż Graniczna

Śląski odcinek sztafety będzie prowadził m.in. przez Zabełków, Tworków i Lekartów, a zakończy się w Pietrowicach Wielkich.

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna zorganizowała bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km. Sztafeta biegu wystartowała 22 września z miejscowości Berżniki w województwie podlaskim. Na metę w Berżnikach uczestnicy planują dotrzeć 10 października.

- reklama -

Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG.

Pałeczkę sztafetową w ciągu całego biegu będzie niosło łącznie ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z uczestników pokona średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu.

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe sztafeta będzie musiała również pokonać dystanse łodzią służbową na rzece Bug i jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaprosiliśmy uczestników spoza Straży Granicznej – przedstawicieli innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp.

Bieg „Wokół Niepodległej” jest także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński.

Śląski odcinek sztafety

Na teren Śląska funkcjonariusze wbiegną w piątek 28 września ok. godziny 23:00. W miejscowości Koszarawa na granicy województwa małopolskiego i śląskiego nastąpi przekazanie pałeczki funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Trasa sztafety na terenie województwa śląskiego przebiegać będzie również przez miejsca związane z walką o niepodległość. Funkcjonariusze Straży Granicznej złożą kwiaty na dwóch honorowych odcinkach, pod Krzyżem mjr Cezarego Hallera w Kończycach Małych oraz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Zabełkowie.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pokonają ponad 330 km. Przez województwo śląskie dystans ponad 190 km, a przez województwo opolskie 140 km. Zajmie im to prawie 30 godzin. Biegaczy przemierzających kolejne kilometry trasy będą konwojować oznakowane samochody Straży Granicznej.

Na śląskim odcinku biegu „Wokół Niepodległej” zaszczytu niesienia pałeczki sztafety dostąpi 40 funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Trasa sztafety będzie prowadziła od Koszarawy przez Węgierską Górkę, Koniaków, Istebną, Wisłę, Cieszyn, Kończyce Wielkie, Zebrzydowice, Olzę, Zabełków, Tworków, Lekartów do Pietrowic Wielkich.

29 września ok. godz. 22:15 funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wbiegną na terytorium województwa opolskiego. Przez Opolszczyznę będą biec do 30 września do godz. 15:00. Na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego pałeczkę sztafety przejmą funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here