Grażyna Tabor odbiera gratulacje za 25 lat Tetraedru [ZDJĘCIA]

Niezależność myślenia, niezależność idei, niezależność od skorup… cechuje teatralną działalność, jaką od 25 lat prowadzi Grażyna Tabor.  Dziś odbiera wiele gratulacji, a otwarcie I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego stało się jej swoistym benefisem.

- reklama -

Oficjalne otwarcie I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego w Raciborzu w Raciborskim Centrum Kultury zostało połączone z świętowaniem 25 lecie Teatru Tetraedr. Prowadzona przez Grażynę Tabor grupa teatralna jest swoistym wyznacznikiem teatralnego życia kulturalnego naszego miasta. Jednocześnie spotkania młodych artystów na próbach i przedstawieniach są wielopokoleniowym projektem edukacji sztuki, jaki liderka prowadzi przy RCK. Nic więc dziwnego, że podczas inauguracji otrzymała wiele ciepłych słów gratulacji i dowodów uznania za swoją pracę. Na spotkaniu nie zabrakło władz miasta, młodych artystów i sympatyków. Zaś uczestnictwo w festiwalu wielu grup teatralnych, które przyjechały na wydarzenie w Raciborzu było wyrazem uznania środowisk teatralnych z różnych miast Polski.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu połączone było z otwarciem wystawy fotograficznej pn. Kto usta twe całował.

 

Grażyna Tabor – to osoba będąca, kulturalną wizytówką Raciborza. Aktorka, reżyser, teatru, pedagog, założycielka Teatru Tetraedr, trener, coach performer. Uwielbia sztukę alternatywną, niezależną. Najbliższy jej sercu jest teatr, który potrafi wyjść poza instytucjonalne ramy.

– Jestem zdania, że warto eksperymentować, być otwartym na nowe doświadczenia artystyczne, szukać nowych dróg w sztuce. Od wielu lat poszukuję interesującego języka teatru. Staram się przybliżyć widzowi teatr, który cechuje niezależność myślenia, niezależność idei, niezależność od skorup, w jakich tkwi czasem teatr instytucjonalny – tłumaczy.
Teatr Tetraedr istnieje od 1992r. Jest on wspólną drogą i kawałkiem życia wielu młodych ludzi, którzy zostawili tu dużo dobrej energii, emocji, własnych historii, przyczynili się do wypracowania stylu pracy i obrazowania na scenie. Istotą pracy Tetraedru jest organiczność, fizyczność, odwołanie się do archetypów, rytuałów i rytmów życia codziennego – z dala od publicystyki. To wszystko wpisane jest w surrealizm, absurd i groteskę. Teatr konfrontuje się z rzeczywistością poprzez takie literackie inspiracje jak: Kajzar, Tuwim, Spath, Gombrowicz, Schulz, Veteranyi, Grass. Teatr zrealizował około 35 spektakli. Z Tetraedru wywodzi się wielu znakomitych artystów, m.in.: Mateusz Przyłęcki, Magda Grąziowska, Mirosław Kotowicz, Elwira Surdy, Tomasz Solich, Joanna Nitefor, Magdalena Malcharek.
Teatr, któremu przewodzi Grażyna Tabor, jest laureatem wielu prestiżowych festiwali. Jeden z ostatnich spektakli – „Gwoli jakiejś tajemnicy”, został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „The best OFF” na najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego.

/i/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj