III edycja programu edukacji antytytoniowej „Bieg po zdrowie” [ZDJĘCIA] [WIDEO]

0

8% 11-latków i aż 23,6% 13-latków ma za sobą pierwsze próby palenia tytoniu. Dlatego w szkołach podstawowych powiatu raciborskiego realizowany jest program mający pokazać atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

16 listopada w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu odbyło się szkolenie dla koordynatorów szkolnych III edycji programu edukacji antytytoniowej „Bieg po zdrowie”. Celem programu jest opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Honorowy patronat nad realizacją programu objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia oraz Rzecznik Praw Dziecka.

- reklama -

W roku szkolnym 2018/2019 w powiecie raciborskim program jest realizowany w 40% szkół podstawowych. Adresatami programu profilaktyki antytytoniowej są dzieci w IV klasach szkół podstawowych. – Jest to grupa wiekowa 9-10 lat, ponieważ właśnie na ten wiek przypada okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują różnych używek. Według badań 8% 11-latków i aż 23,6% 13-latków ma za sobą pierwsze próby palenia tytoniu. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie między 11. a 13 rokiem życia. Dlatego program ten ma na celu opóźnienie i zapobiegania inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży – mówi Lucyna Kurzydem, koordynator powiatowy programu, starszy asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Raciborzu.

W ramach realizacji programu koordynatorzy szkolni zostali zaopatrzeni w materiały do realizacji programu takie jak: poradnik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla każdego ucznia, plakaty, ulotkę informacyjną. Uzupełnieniem programu jest cykl filmów edukacyjnych z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii i autorów programu.

Na realizację programu przeznaczonych jest sześć godzin zajęć lekcyjnych do przeprowadzenia z uczniami i dwa spotkania z rodzicami. Podczas cyklu zajęć dzieci będą dyskutować, wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi, liczyć koszty palenia papierosów, pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, tworzyć komiks z bohaterami programu. Zajęcia są prowadzone metodami aktywizującymi i zróżnicowanymi, dostosowanymi odpowiednio do wieku. Program angażuje nie tylko środowisko szkolne, ale także skierowany jest do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

fot. PSSE w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here