Raciborska konferencja dedykowana zabytkom „Zobacz Znaj Zachowaj” [ZDJĘCIA]

0
Stowarzyszenie Odra 1945
Stowarzyszenie Odra 1945

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na zabytki – z bliska i jednostkowo, ale też jako zjawisko powszechne, coś, co może zainteresować nie tylko specjalistów i znawców.

22 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu miała miejsce raciborska konferencja dedykowana zabytkom pod nazwą „Zobacz Znaj Zachowaj”. Miała na celu zwrócenie uwagi na zabytki – z bliska i jednostkowo, ale też jako zjawisko powszechne, coś, co może zainteresować nie tylko specjalistów i znawców. Organizatorami byli: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, Powiat Raciborski oraz Miasto Racibórz.

- reklama -

Wydarzenie było podzielone na dwa bloki. W bloku przedpołudniowym dr Barbara Piechaczek mówiła o odbudowie średniowiecznego ratusza w Głubczycach w latach 2006-2008, a Romuald Turakiewicz opowiadał o wynikach najnowszych badań archeologów w zakresie ciągle odkrywanych średniowiecznych fortyfikacji Raciborza. Tę część zakończył slajd show oraz wernisaż wystawy fotografii „Detal w architekturze – pomiędzy dokumentem a kreacją” autorstwa dr Gabrieli Habrom-Rokosz, uczniów Liceum Plastycznego ZSO nr 1 w Raciborzu oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON.

Popołudniowy blok rozpoczął się od wernisażu wystawy „Gabloty pamięci” z ekspozycją z przedwojennego Raciborza, która przygotowana została przez Stowarzyszenie Odra 1945. Następnie dr historii sztuki Katarzyna Kwiotek opowiedziała o współczesnych freskach w gotyckim kościele farnym w Raciborzu, a dr inż. Paweł Krause mówił o termomodernizacji budynków zabytkowych. Ostatnia prelekcja miała charakter dość pragmatyczny i poruszyła istotny dla mieszkańców problem sposobu termomodernizacji budynków o wartościach konserwatorskich.

Zwieńczeniem konferencji była premiera filmu dokumentalnego Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi pt. „Winiarnia Przyszkowskiego”, którego projekcja odbyła się w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury – więcej na: Premiera filmu „Winiarnia Przyszkowskiego” Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here