„Biznes bez granic” – to tytuł konferencji, którą w hotelu Racibor zorganizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Mówiono między innymi o ewolucji KSSE i nowych obszarach jej działalności, a także nowych zasadach udzielania pomocy publicznej. – Cała Polska jest dziś strefą inwestycji – podkreślano wielokrotnie. W wydarzeniu uczestniczył wiceprezydent Raciborza, Michał Fita, radni, przedsiębiorcy oraz wielu urzędników.
Głos zabrali m.in. wiceprezes KSSE S.A., Andrzej Zabiegliński oraz specjalista ds. rozwoju KSSE – Piotr Sikora. Pierwszy w kilku słowach wstępu wyjaśnił, czym dokładnie jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. – To rządowy instrument wsparcia inwestycji o charakterze przemysłowym, logistycznym, produkcyjnym i projektowym. W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych, praktycznie w podziale na regiony kraju. Strefa zapewnia możliwość korzystania z ulg podatkowych w podatku CIT przez inwestorów – tłumaczył.
Przeprowadził gości także przez poszczególne etapy rozwoju KSSE, od 1996 roku, w którym została powołana do życia, aż po 2018, kiedy to w czerwcu nastąpiły istotne zmiany w modelu jej funkcjonowania, a strefą ekonomiczną stał się cały kraj.
Zabiegliński wyjaśnił ponadto, na czym polegają nowe obszary zainteresowań strefy. Mówił o działalności klastrowej, promocji idei Przemysłu 4.0 oraz wpierania przedsiębiorstw we wdrażaniu i stosowaniu nowych technologii, a także wsparciu edukacji zawodowej (organizowaniu stażów, kształceniu dualnym w kooperacji z inwestorami itp. Ważnym elementem będzie także współpraca z uczelniami wyższymi, w tym np. w Politechniką Śląską.
Wiceprezes KSSE S.A. podkreślił, jak ważną rolę odgrywa organizacja w procesie rekrutacji pracowników, tworzeniu nowych miejsc pracy, kreowaniu licznych projektów. – Jaki jest efekt działalności strefy? Na przykład 350 projektów inwestycyjnych, 75 tys nowych miejsc pracy oraz 7,4 mld EURO nakładów inwestycyjnych – podsumował.
/wk/