W Rybniku otwarto wypożyczalnię samochodów elektrycznych. Sprawdź, jakie są koszty! [ZDJĘCIA]

2
Od teraz możemy poruszać się po Rybniku samochodem elektrycznym w niewygórowanej cenie

Samochody elektryczne wjeżdżają do Rybnika w formie car-sharingu. Usługa wypożyczania aut dostępna jest od czwartku 10 stycznia br. Jej operatorem jest GreenGoo Sp. z o. o.

– Narastający problem zanieczyszczenia powietrza, ogromna emisja spalin i efekt wszechobecnego smogu przekonał nas do tego aby mieszkańcom zapewnić wyłącznie samochody 100% elektryczne. Uważamy, że to konieczne zarówno dla ogólnego dobra społeczeństwa, w którym razem żyjemy jak i dla powodzenia naszej usługi w przyszłości – mówi Krzysztof Gawałek z firmy GreenGoo sp. z o.o.

- reklama -

– Przyjmując plan zrównoważonej mobilności zakładaliśmy politykę długofalową dla naszego miasta. Zmiany zaczęliśmy od obniżenia cen za przejazdy autobusami, sukcesywnie też wprowadzamy nowe kursy. Potem był czas na infrastrukturę dla rowerzystów i wypożyczalnię rowerów, teraz jest czas na współdzielone samochody – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera – Dziś stoimy przy pierwszej stacji, gdzie możemy ładować samochody elektryczne, niedługo powstaną kolejne 2 stacje GreeGoo na terenie Rybnika, z kolei na miejskim wielopoziomowym parkingu miasto uruchomi 4 punkty ładowania – podkreśla prezydent.

Wystarczy telefon

Aby skorzystać z usługi oferowanej przez GreenGoo wystarczy telefon komórkowy z zainstalowanym systemem operacyjnym Android lub iOS. Po pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play lub Appstore należy się zarejestrować, uzupełnić swój profil oraz dodać kartę płatniczą. Autorska aplikacja mobilna umożliwia otwarcie pojazdu, uruchomienie silnika oraz zamknięcie pojazdu. Za realizacje płatności odpowiada operator transakcji bezgotówkowej PayU.

Jedynie 0,99 zł za minutę jazdy

Usługa oferowana przez GreenGoo przełamie konkurencje. Zapewnienie opłaty w wysokości 0,99 zł za minutę i rezygnacja z opłaty za przejechane kilometry dla samochodów osobowych uatrakcyjnia propozycję Operatora.

– W pierwszej kolejności nasza propozycja dla mieszkańców składać się będzie z elektrycznych samochodów osobowych BMW i3. Ofertę tę będziemy rozbudowywać o samochody dostawcze. Wszystkie pojazdy będą zero emisyjne, w planie mamy też rowery elektryczne – zapowiada Krzysztof Gawałek z firmy GreenGoo sp. z o.o.

Przypomnijmy, że firma GreenGoo Sp. z o.o. to lokalny operator stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dostawca usługi car-sharingu opartej wyłącznie na samochodach elektrycznych oraz autorskiej aplikacji mobilnej.

GreenGoo jako inwestor wyłączny zainstaluje na terenie Rybnika co najmniej 6 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwsza stacja, zlokalizowana na terenie Placu Wolności została już oddana do użytku. Kolejne stacje ładowania będą uruchomione już niebawem przy ul. Białych oraz przy ul. Budowlanych.

– Zakres inwestycji opiera się na dostarczeniu i instalacji stacji do ładowania pojazdów elektrycznych wraz z ich zarządzaniem, dostarczeniu mieszkańcom rejonu i turystom pojazdów elektrycznych w formie car-sharingu oraz dostarczeniu wszystkim użytkownikom rozwiązań teleinformatycznych (aplikacji mobilnej), które umożliwią wynajęcie pojazdów, a także dokonania płatności bezgotówkowej.Pełny zakres planowanej inwestycji nie ogranicza się więc tylko do budowy punków ładowania. Dodatkowo dla mieszkańców Rybnika ładowanie na tych stacjach przez okres dwóch lat będzie bezpłatne – przekonuje Krzysztof Gawałek z firmy GreenGoo sp. z o.o.

Usługa współdzielonej mobilności GreenGoo świadczona jest już na terenie Katowic, Chorzowa i Sosnowca. Niedługo strefa car-sharingowa będzie rozszerzona o Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn oraz Wisłę w ramach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, a także o wszystkie kampusy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Przedstawiciel operatora zapewnia, że rozwój własnej sieci stacji ładowania pojazdów elektryczny umożliwi rozszerzenie usługi car-sharingowe opartej na samochodach elektrycznych o kolejne lokalizacje oraz zwiększenie floty z kilkudziesięciu do kilkuset pojazdów. Do końca 2019 roku GreenGoo zainstaluje na terenie śląska ponad 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Darmowe parkowanie i nie tylko

Od 1 lipca ub. roku – na mocy przepisów ustawy o elektromobilności – pojazdy o napędzie elektrycznym i napędzane wodorem, mogą korzystać z bezpłatnego parkowania w centrach miast, czy w strefach czystego transportu, mogą również korzystać z przywileju jazdy buspasem. Warunkiem jest jednak oznakowanie pojazdu specjalną naklejką. W Rybniku naklejki takie bezpłatnie wydaje Wydział Komunikacji UM. Warto dodać, że w tej chwili w samym Rybniku zarejestrowanych jest 29 aut elektrycznych, mających prawo do takich naklejek. Dla korzystających z miejskich parkingów z elektronicznym systemem parkingowym Rybnickie Służby Komunalne wydają Kartę Miejską, która pozwoli na wjazd i bezpłatne parkowanie samochodom elektrycznym.

publ.:/EmZet/

fot.: A. Skupień

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here