Eko-Okna chcą zainwestować na pl. Długosza. Projekt robi wrażenie! [WIDEO i PLANY]

Eko-Okna to tajemniczy inwestor o którym od czasów kampanii wyborczej mówił prezydent Dariusz Polowy. Spółka jest zainteresowana kupnem od miasta pl. Długosza, a następnie wzniesieniem w tym miejscu budynku wielokondygnacyjnego z podziemnym parkingiem na 300 samochodów, łączącego w sobie funkcje miastotwórcze. Oficjalnej prezentacji wstępnej idei stworzonej przez architektów z cenionej na rynku i wielokrotnie nagradzanej rybnickiej pracowni ToProjekt.

Miasto Racibórz stoi przed wielką szansą na praktyczne i kompleksowe zagospodarowanie Placu Długosza. Nie można ograniczać funkcji tego miejsca tylko do parkingu. Można je wykorzystać znacznie lepiej, poprzez nowoczesne rozwiązania architektoniczne – mówił podczas oficjalnej konferencji prasowej prezydent Polowy.

- reklama -

Plac Długosza leży w centralnej części Raciborza. Przed drugą wojną światową stały tu okazałe kamienice, które zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Od tamtego czasu miejsce to jest niezabudowane. W ostatniej dekadzie próbowano zagospodarować Plac pod dużą galerię handlową, a później jako otwartą przestrzeń rekreacyjną. Wszelkie próby sprzedaży terenu nie dawały pozytywnych rezultatów. Nowy prezydent Raciborza Dariusz Polowy wraz z firmą Eko-Okna (inwestor z raciborskimi korzeniami), przedstawiają nową koncepcję Placu Długosza.

Zgodnie z projektem niemal cała obecna powierzchnia Placu Długosza zostałaby zajęta przez nowy kompleks. W jego piwnicach ma się znaleźć podziemny parking dla 300. samochodów. Przestrzeń na parterze ma być przeznaczona pod usługi ogólnodostępne jak restauracje. Na kolejnych piętrach znajdą się szkoła wraz z zapleczem badawczym, sala gimnastyczna, lokale mieszkalne, biura, audytorium itp. Dach budynku ma pełnić funkcje rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców Raciborza. Będzie tam zielony ogród oraz widokowe tarasy. Na poziomie ulicy przewidziano przestrzeń na imprezy plenerowe. Całość ma zostać wkomponowana w historyczny charakter centrum miasta i nawiązywać do zabytków stojących wokół.

Wizualizację obiektu (zobacz)  

Podczas konferencji firmę reprezentował prezes Eko-Okien, Adam Wajda. W imieniu producenta okien wystąpił Karol Wawrzyniak, architekt z biura Toprojekt, które opracowało koncepcję zabudowy Placu Długosza. Rozpoczął od historycznego rysu tego miejsca, gdzie przed wojną stały okazałe kamienice. Następnie zaprezentował nowoczesny kompleks, zaskakująco wkomponowany w otoczenie. Trzypiętrowy budynek składa się z czterech brył, połączonych przejściami na najwyższym pietrze. W podziemiach znajduje się podziemny parking na 300 samochodów. Parter mają zająć restauracje i lokale handlowo-usługowe. Na pierwszym pietrze zaplanowano sale sportowe, audytorium oraz kilkanaście mieszkań. Na drugim pietrze ma powstać szkoła Eko-Okien wraz z zapleczem badawczym. Na dachu będzie ogólnodostępny ogród z panoramą na miasto. Na poziomie ulic, między czterema bryłami kompleksu jest pusta przestrzeń. Będą mogły się tu odbywać imprezy plenerowe. Zewnętrzna elewacja kompleksu Eko-Okien będzie pokryta cegłą klinkierową. Ma tym nawiązywać do sąsiadującego, gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Nie zabraknie nowoczesnego oszklenia budynku, co z pewnością będzie wizytówką przedsiębiorcy.

Prezydent Dariusz Polowy prowadził wstępne negocjacje i ustalenia. Prywatna inwestycja ma być w całości sfinansowana przez Eko-Okna. Dodatkowo firma chce odkupić od miasta Plac Długosza, którego cena wywoławcza może wynieść 10 milionów zł. O dalszych losach tej inwestycji zadecydują teraz radni miasta Racibórz. Poprzez uchwałę intencyjną będą mogli potwierdzić swoje poparcie i dać zielone światło prezydentowi do dalszych, praktycznych działań.

Plan nowego zagospodarowania Placu Długosza w Raciborzu

Czytaj również:
Plac Długosza przyszłości. Raciborzanie zachwyceni wizualizacją [OPINIE]
Inwestycja Eko-Okien w Raciborzu. Wiele pytań bez odpowiedzi

/oprac. wk, materiały udostępnione przez Eko-Okna/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. 1.Kto to będzie utrzymywał?
    2. Czy na sprzedaż placu był rozpisany przetarg? Czy też wprowadzono już w Raciborzu PISowskie normy: „Partia rządzi, Partia radzi, Partia nigdy cię nie zdradzi”?

  2. To b. wazny teren miasta. Project firmy Eko-Okna, podoba mi sie bo nawiazuje do skali i tkanki mieszkaniowej Raciborza. Moze bardzo ozywic i uzupelnic teren polozony tak blisko centrum miasta. Takze podziemny parking jest b.pozadany w tym miejscu. To dzialka, temat ktory powinien byc najpierw tematem konkuru urbanistyczno-architektonicznego, aby wybrac najlepsze i najciekawsze rozwiazanie nawiazujace do characteru miasta, typu historycznej zabudowy, skali sasiadujacych obiektow. Mysle ze pierwsza wizualizacja jest b.ciekawa i trafna. Rowniez zgadzam sie z komentarzem ze potrzebna jest tzn „mala infrastructura”, kawiarnie, moze sklep z pamiatkami o Raciborzu, etc.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here