Co przyniosło sto dni rządów prezydenta Dariusza Polowego? [ZDJĘCIA]

2
Prezydentowi Polowemu towarzyszył jego zastępca Dominik Konieczny, który zajmuje się w szczególności inwestycjami

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zwołał konferencję, na której podsumował pierwsze sto dni sprawowania swojego urzędu. Podkreślał owocną współpracę z administracją centralną, wojewódzką i sejmikiem śląskim. Najważniejszym punktem konferencji była jednak prezentacja projektu zagospodarowania Placu Długosza. Chodzi o inwestycję, która odmieni centrum Raciborza.

Konferencję moderował kierownik Biura Obsługi Prezydenta Marcin Wojnarowski (w środku)

Rondo, boisko i lodowisko
25 lutego prezydent Dariusz Polowy rozpoczął spotkanie z mediami od zapowiedzi budowy ronda na skrzyżowaniu przy „Mechaniku”. – Rondo ma poprawić płynność ruchu na skrzyżowaniu ulic Bosackiej i Armii Krajowej – zapowiedział i podkreślił wsparcie marszałka Michała Wosia. Ta inwestycja była już wspominana w kampanii wyborczej prezydenta Polowego. Podobnie jak budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz krytego lodowiska. Prezydent zapowiedział w obu przypadkach zlecenie wykonania dokumentacji projektowej. To pierwszy krok do szukania dofinansowania z zewnątrz, które jest potrzebne do realizacji tych zadań.

- reklama -
Na spotkanie zaproszono także raciborskich samorządowców

Ekologia i czyste powietrze
Dariusz Polowy mówił sporo o ekologii. Przy ul. Wojska Polskiego lada dzień ma stanąć certyfikowana stacja monitorująca stan powietrza. Na to urządzenie miasto czeka już od niemal dekady. Wyniki pomiarów takiej stacji mogą pomóc w pozyskiwaniu dofinansowań na walkę ze smogiem. Stacja w Raciborzu to efekt spotkania D. Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećką. Na konferencji prezydent dodał, że powołał Komisję do spraw czystego powietrza. W jej skład weszły osoby zaangażowane w temat ekologii, z różnych środowisk, również opozycyjnych. Komisja ma doradzać prezydentowi w dalszych działaniach na rzecz poprawy stanu powietrza w mieście.

Konferencja z okazji stu dni prezydentury odbyła się w sali błękitnej Urzędu Miasta w Raciborzu

Nowa droga i nowa stacja
W ciągu ostatnich stu dni prezydent Polowy przejął nadzór nad projektem drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna. W tej sprawie odbyło się już spotkanie z włodarzami sąsiednich gmin oraz przedstawicielami marszałka. Ta koordynacja działań przyspieszyła prace nad inwestycją i udało się zabezpieczyć więcej pieniędzy na ten cel. – Już niedługo zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na budowę raciborskiego odcinka – zapowiedział D. Polowy. Równie dobre wiadomości prezydent podał na temat modernizacji stacji kolejowej w Raciborzu. Polskie Linie Kolejowe chcą odnowić miejskie torowiska, mosty, perony oraz wszystkie wiadukty. To inwestycja liczona w setkach milionów złotych. Przy okazji prezydent zdementował informacje na temat likwidacji przejazdu kolejowego na ul. Łąkowej.

Prezydentowi Polowemu towarzyszył jego zastępca Dominik Konieczny, który zajmuje się w szczególności inwestycjami

Przepięcie Odry
W czerwcu nastąpi przepięcie biegu Odry. Nieco później do nowego koryta zostanie przepięty kanał Ulgi – zapowiedział na konferencji D. Polowy. Rzeka musi zmienić bieg w związku z budową nowych przepustów na czole zbiornika. To kolejny krok do ukończenia tej inwestycji i w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta. Prezydent mówił, że sprawy dotyczące budowy Zbiornika Racibórz konsultuje na bieżąco z dyrektorem RZGW w Gliwicach, Łukaszem Lange.

Na końcu swojego sprawozdania prezydent Raciborza przedstawił inwestora, który chce się podjąć zagospodarowania Placu Długosza.

/foto i oprac. wk/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Wszystkie sukcesy są Lenka. RDRP to realizacja i konsekwencja poprzednich władz, łącznie z „załatwieniem” pieniędzy. Przepięcie Odry, to też realizacja programu Odra 2010 i cz był by Polowy czy Lenk nikt by tego nie zatrzymał (współfinansowanie z Banku Światowego), rondo przy Mechaniku – dokumentacja zatwierdzona w połowie zeszłego roku przez poprzednie władze. Jedynym sukcesem Polowego jest przejęcie Wajdy do swojego zespołu. Bo przecież prezes Eko „niby” współtworzy koalicję z PO w powiecie, ale jak widać z wypowiedzi, już przed wyborami knuł z PISowskim kandydatem na prezydenta. Mając takich koalicjantów LENK musiał to przegrać.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here