Realizacja obowiązku deratyzacji dotyczy w szczególności miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, korytarzy piwnicznych, węzłów ciepłowniczych, studzienek, przyłączy kanalizacyjnych znajdujących się na obszarach, o których mowa w powyższych punktach.
Ze względu na choroby, które przenoszą szczury muszą być one tępione w miejskiej przestrzeni. Miasto przypomina więc wszystkim właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości o obowiązkowej deratyzacji, której podlegają obszary:
1) zabudowane budynkami wielorodzinnymi – co najmniej dwa razy w roku w miesiącach: marcu i październiku,
2) zabudowane obiektami, w których prowadzona jest działalność oświatowa, kulturalna, społeczna, socjalna, z zakresu opieki zdrowotnej, handlu i przechowywania artykułów spożywczych, a także pozostałymi służącymi użyteczności publicznej – raz w roku w miesiącu październiku,
3) wszystkie nieruchomości na terenie Gminy Racibórz – w każdym przypadku pojawienia się gryzoni w obrębie nieruchomości.
Obowiązek wykonania deratyzacji wynika z postanowień par. 20 uchwały nr XXXIV/498/2017 Rady Miasta Racibórz z dnia 29 listopada 2017r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz”.
/fot. pixabay publ. c/