Operetkowe muzykowanie w Muzeum [ZDJĘCIA]

Marta Gamrot - Wrzoł jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych.

W operetkowym klimacie odbył się koncert w Muzeum z udziałem solistów Marty Gamrot – Wrzoł oraz Jakuba Sazanów – Lubelskiego.

- reklama -

 

W piątkowy wieczór w kameralnym koncercie operetkowym w Muzeum wystąpili soliści raciborzanka Marta Gamrot – Wrzoł (sopran) oraz gliwicki muzyk Jakub Sazanów – Lubelski.  Akompaniował solistom znany raciborzanom muzyk Andrzej Rosół. Na wstępie obszerną historię operetki przedstawiła Aleksandra Gamrot, która zapowiadała kolejne sceny operetek.

W koncercie znalazło się kilkanaście utworów m.in.  „Księżniczka czardasza”, „Wesoła wdówka”, „My fair Lady”, „Paganini” czy „Zemsta nietoperza”. Gromkimi brawami nagrodzono wykonawców za śpiew oraz sceniczne opracowanie teatralne.

Marta Gamrot – Wrzoł

Ukończyła z wynikiem celującym Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Wokalistka jest laureatką i finalistką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Zdobyła m.in. dwie Nagrody Specjalne XVI Konkursu „W kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej” w Katowicach za najlepsze wykonanie pieśni kompozytora śląskiego oraz za najlepsze wykonanie utworu kompozytora czeskiego. Została także nagrodzona  w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” we Vrablach na Słowacji. Artystka występowała w ramach Der 55 Festspielkonzerte in der Stiftsruine w Bad Hersfeld w Niemczech, wykonując solowe partie sopranowe w oratorium „Stworzenie świata” J. Haydna.  Wielokrotnie występowała w repertuarze oratoryjno-kantatowym z Filharmonią Rybnicką pod dyr. prof. Wincentego Hawla, a także z Orkiestrą Virtuosi Brunensis Orchestra (Czechy), Akademicką Orkiestrą Barokową AM z Katowic pod dyrekcja prof. Marka Toporowskiego czy Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach pod dyr. Andrzeja Rosoła. Obecnie jest słuchaczką studiów podyplomowych Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jakub Sazanów – Lubelski 

Swoje zainteresowania muzyczne początkowo rozwijał jako członek młodzieżowego chóru „Resonans con tutti” w swoim rodzinnym mieście. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. W czasie trwania studiów był stypendystą programu Erasmus, dzięki któremu podjął naukę na Universität für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu. Ukończył studia podyplomowe w klasie śpiewu prof. Jan Ballarina na Akademii Muzycznej w Katowicach. Regularnie uczestniczy w seminariach i kursach prowadzonych między innymi przez prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Helenę Łazarską czy Maestro Wiesława Ochmana.  Występuje m. in. w Niemczech, Czechach, Austrii czy Francji. W Polsce koncertował między innymi na deskach Opery Śląskiej, Opery Nova w Bydgoszczy czy Opery i Filharmonii w Krakowie. Występował pod batutą mistrzowskich Krzysztofa Pendereckiego czy Tugana Sokhiev. Jego repertuar obejmuje pieśni, muzykę oratoryjno-kantatową, liryczne partie operowe i operetkowe.

Andrzej Rosół

Wybitny pianista i kompozytor. Ponadto chórmistrz i dyrygent w Operetce Śląskiej w Gliwicach.  Przez dwadzieścia lat współpracował z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Od 1994 pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach. Współpracował z Filharmonią Sudecką. W swojej karierze przygotował ok. 20 spektakli w Operetce Śląskiej i Teatrze Muzycznym w Gliwicach, ok. 120 koncertów symfonicznych i kameralnych w Raciborzu. Koncertował w Czechach, Niemczech i na Ukrainie. Nagrywał dla radia, występował z wieloma znakomitymi postaciami ze świata muzyki. Odznaczony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015). Jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania na CD muzyki Arnolda Ludwiga Mendelssohna. Inicjator Raciborskiej Gali Młodych Talentów i raciborskiego śpiewania hymnu Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy.

 

 

/i/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here