Raciborska biblioteka wybrała się na „wycieczkę” do lasu. Przewodnikiem był Piotr Socha – grafik, projektant, autor książek „Pszczoły” i „Drzewa”.
Drzewa najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Drzewo życia, drzewo ludojad i święty figowiec. Twórca bestsellerowych „Pszczół” – Piotr Socha 14 marca odwiedził Racibórz na zaproszenie raciborskiej biblioteki, aby opowiedzieć o niezwykłym świecie drzew i przeprowadzić warsztaty plastyczne. Kto mieszka w drzewach, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona? Co wspólnego z drzewami mają enty, Adam i Ewa, Robin Hood i Budda? Jak wygląda praca drwala i jakie budowle, instrumenty czy wehikuły można zrobić z drewna? Tego m.in. dowiedzieli się uczestnicy zajęć.
Na początku ilustrator omówił temat posiłkując się niezwykłymi, wielkoformatowymi tablicami, który powstawały przez prawie dwa lata na poczet książki. Mini wykład był oparty głównie na ciekawostkach związanych z drzewami, dlatego dzieci z zapartym tchem, a często wręcz z niedowierzaniem śledziły zmieniające się slajdy. No bo czy to nie fascynujące, że np. w ogrodzie botanicznym w Kalkucie w Indiach rośnie figowiec, który zajmuje powierzchnię boiska piłkarskiego i ma około 3700 pędów tworzących coś w rodzaju podpory? Po części teoretycznej przystąpiono do warsztatów plastycznych. Dzieci puściły wodze fantazji, tworząc duże i niezwykle barwne ilustracje. Wszystko to oczywiście z pomocą samego mistrza – Piotra Sochy.
Spotkania odbyły się w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii Publiczno-Szkolnej nr 5 na Płoni. Książki „Drzewa” i „Pszczoły” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/