Dodatkowe 650 mln zł dla szpitali. Ile z tego trafi do Raciborza?

0
Szpital Racibórz
Szpital w Raciborzu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dodatkowe 650 mln zł zostanie przeznaczone na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali, w tym szpitali powiatowych.

Na wniosek Ministra Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia, uwzględniając wzrost kosztów ponoszonych przez szpitale przy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, zmienia wyceny, które będą miały zastosowanie od 1 stycznia br. i wpłyną na zwiększenie ryczałtów w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (sieci szpitali) wyliczanych na cały 2019 rok.

- reklama -

Wzrost wyceny dotyczy świadczeń realizowanych na dwóch podstawowych oddziałach szpitalnych: chirurgia ogólna i choroby wewnętrzne.

Działanie to przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej szpitali, zasilając ich budżety łączną kwotą ok. 650 mln złotych. Zdecydowana część tej kwoty – ponad 350 mln zł (54 procent) trafi do szpitali I i II stopnia systemu PSZ (sieci szpitali), z których większość to szpitale powiatowe. Szpital Rejonowy w Raciborzu również zakwalifikowany jest na II stopniu. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze dokładnie ile trafi do raciborskiej lecznicy.

Korekta wyceny obejmie też wybrane świadczenia internistyczne, w tym związane z opieką nad osobami starszymi, powyżej 65 roku życia.

Zakładany wzrost wycen w chirurgii i chorobach wewnętrznych będzie wynosił od 5 do 15 procent.

Zmiana wyceny dotyczy 308 z 667 grup z katalogu JGP, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.

publ.: EmZet
#MZ

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here