Jubileusz 200-lecia Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum [ZDJĘCIA]

0
Jubileusz 200-lecia Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum
Jubileusz 200-lecia Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum

Prelekcje wygłosili: Paweł Newerla –„Dzieje Królewskiego Gimnazjum w Raciborzu” oraz Robert Lasak – „Wybitniejsi uczniowie Królewskiego Gimnazjum”.

5 kwietnia w Muzeum w Raciborzu odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 200-lecia Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum w Raciborzu. Prelekcje wygłosili: Paweł Newerla –„Dzieje Królewskiego Gimnazjum w Raciborzu” oraz Robert Lasak – „Wybitniejsi uczniowie Królewskiego Gimnazjum”.

- reklama -

5 czerwca 1818 roku król pruski Frederyk Wilhelm III powołał w Raciborzu Królewskie Ewangelickie Gimnazjum i ustalił dla niego roczną dotację w wysokości 2500 talarów. Po przebudowie klasztoru franciszkanów gimnazjum rozpoczęło swoją działalność 2 czerwca 1819 roku. Początkowo gmach gimnazjum mieścił 6 sal lekcyjnych, bibliotekę, salę egzaminacyjną, mieszkanie dla dyrektora, trzech nauczycieli i woźnego. W kolejnych latach przebudowano gmach przy ul. Gimnazjalnej, podwyższono budynek o jedno piętro, dobudowano aulę i salę gimnastyczną. Obecnie mieści się tam Zespół Szkół Ekonomicznych.

Początkowo do szkoły uczęszczało 91 uczniów, nie tylko ewangelików, lecz także katolicy i żydzi.

Szkoła utrzymywała się z czesnego, które płacili uczniowie oraz darowizn. W 1847 roku czesne wynosiło 15 talarów za jeden z czterech okresów, czyli 60 talarów rocznie. Zarobek tkacza dla porównania wynosił wtedy 3 talary, a utrzymanie czteroosobowej rodziny wynosiło 3,5 talara tygodniowo. Uczęszczanie do gimnazjum było więc kosztowne.

System nauczania w tamtych czasach trochę różnił się od obecnego. Rok szkolny zaczynał się po Świętach Wielkanocnych 1 kwietnia. Uczniowie oprócz matematyki geografii, historii mieli zajęcia z hebrajskiego, greki, a przede wszystkim łaciny, uczono też śpiewu w wymiarze 2-4 godz. tygodniowo.

W gimnazjach typu humanistycznego o przewadze łaciny uczono przez jej przez 9 lat, po 8-9 godzin tygodniowo. Po piątej klasie można było rozpocząć naukę u mistrza w zawodzie geodety, aptekarza, weterynarza. Po uzyskania świadectwa maturalnego, co nie było takie proste, można było podjąć studia wyższe trwające 6-10 półrocznych semestrów, jeden semestr musiał student podjąć na innym uniwersytecie. Studia filozoficzne i teologiczne trwały 6 semestrów. Medyczne 8-9 semestrów i po zaliczeniu bardzo trudnych egzaminów państwowych student nabywał prawo do wykonywania zawodu. Do 1944 r przez 125 lat istnienia królewskiego gimnazjum uczęszczało tam 12000 uczniów, a 1900 uzyskało świadectwo dojrzałości.

W 1938 r. biblioteka nauczycielska liczyła 17000 tomów, w tym 28 ksiąg wydrukowanych przed 1500 r. Były tam także zbiory minerałów, mięczaków, ptaków, a nawet mumia Egipcjanki podarowana przez barona Anzelma von Rothschilda przechowywana dziś w raciborskim muzeum.

Prowadzono także regularne obserwacje meteorologiczne np. rejestrowano średnie temp dzienne, mediany temp, ekstremalne ciepłoty, zachowały się np. dni pierwszych i ostatnich mrozów z 1848 roku.

Do wybitnych uczniów gimnazjum należeli m.in. Emanuel Smołka, Ludwik i Maurycy Traube, Jan Kasprowicz. Zachowało się do dzisiaj świadectwo Jana Kasprowicza.

Iwona Kwapisz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here