Jest strajk nauczycieli! Tylko „Solidarność” przyjęła propozycje rządu

8 kwietnia ma się rozpocząć strajk nauczycieli

Wczoraj (07.04) zakończyły się rozmowy ostatniej szansy pomiędzy nauczycielami, a stroną rządową. Na propozycje przedstawione przez wicepremier Beatę Szydło przystała tylko nauczycielska „Solidarność”. ZNP – największy związek zawodowy nauczycieli w Polsce – i Forum Związków Zawodowych nie podpisali się pod porozumieniem. Zakończyliśmy dzisiejsze rozmowy. Nie były one ani łatwe, ani krótkie. Nasze propozycje zostały odrzucone przez dwie centrale związkowe, ale „Solidarność” je przyjęła – poinformowała wicepremier Beata Szydło. Sławomir Broniarz, na konferencji prasowej po spotkaniu potwierdził, że od poniedziałku rozpocznie się bezterminowy strajk.
Była premier poskreślała, że jej zdaniem rozmowy zakończyły się sukcesem, ubolewała jednak, że nie wszystkie związki zawodowe przystały na jej propozycje przedstawione w formie dziesięciopunktowego programu rządu dla nauczycieli

- reklama -

Przedstawiciele ZNP, FZZ i, do wczoraj, „Solidarności, walczyli o 30-proc. wzrost wynagrodzenia rozłożony na dwie raty. Propozycja rządu to natomiast 15-proc. podwyżka, w którą wliczałoby się 5-procent, które nauczyciele otrzymali już w styczniu tego roku. Ponadto rząd chciałby zwiększyć ilość godzin, które będą musieli przepracować nauczyciele

Jeszcze w rozpoczęciem wczorajszych rozmów, raciborski magistrat wystosował komunikat, w którym liczył na porozumienie skonfliktowanych stron.

„Szanowni Państwo.
Dziś o godz. 19. rozpoczynają się kolejne negocjacje nauczycieli z rządem. Wszyscy śledzimy rozwój sytuacji, która zdecyduje o losach zapowiedzianego strajku w szkołach. Mamy nadzieję na porozumienie, które przyniesie ulgę przede wszystkim dzieciom i ich rodzinom.

W przypadku niepowodzenia rozmów pragniemy podtrzymać nasz poprzedni komunikat. Szkoły podstawowe i przedszkola prowadzone przez Gminę Racibórz będą normalnie otwarte w poniedziałek, 8 kwietnia.

Jeśli do strajku dojdzie, to zamiast zajęć dydaktycznych dyrektorzy będą organizować dzieciom opiekę i zajęcia zastępcze. W przypadku problemów z ich organizacją dyrektorzy będą informować poprzez swoje kanały przekazu. Urząd Miasta również będzie powiadamiać na swoich stronach o aktualnej sytuacji miejskiej oświaty.

Rodzice, którzy wyślą dzieci w dniach strajku do szkoły są proszeni o monitorowanie sytuacji. Przypominamy, że usprawiedliwione nieobecności w dniach strajku nie wpłyną na ocenę z zachowania ucznia (dotyczy placówek, których organem prowadzącym jest Gmina Racibórz).

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here