Nie chcesz tracić czasu na sprawy urzędowe? Wyślij pismo ogólne

0
praca komputer biznes firma
Pismo Ogóle to nowe narzędzie usprawniające komunikację , jak i załatwienie formalności z wieloma urzędami. fot.: picsabay

Nie trzeba już brać wolnego, czy zwalniać się wcześniej z pracy. Możemy wysłać online pismo ogólne do urzędu. Od początku 2019 roku zrobiło to ponad 123 tysiące osób.

Pismo ogólne służy do komunikacji z administracją w sprawach, które można załatwić przez Internet i które nie mają oddzielnych formularzy. Za jego pomocą można zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek.

- reklama -

Jak to zrobić?

Należy wejść na Obywatel.gov.pl lub gov.pl i wybrać kartę produktu „Wyślij pismo ogólne”.

Następnie trzeba uzupełnić formularz na komputerze i wysłać go na elektroniczną skrzynkę podawczą. Po chwili otrzymamy elektroniczne, urzędowe poświadczenie przedłożenia pisma (UPP). To potwierdzenie jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który możemy wysłać pocztą tradycyjną.

Zanim wyślemy jednak pismo należy sprawdzić, czy nie ma formularza dla naszej sprawy – na przykład jeśli chcemy mieć dostęp do informacji publicznej, musimy wysłać specjalny formularz do tego przeznaczony.

Załóż Profil Zaufany

Do skorzystania z usługi potrzebny jest Profil Zaufany, który pozwala potwierdzić nasz tożsamość.

Do kogo można wysłać pismo?

Pismo ogólne możemy skierować do urzędu lub innego podmiotu publicznego, który ma elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP. Są to na przykład ministerstwa, urzędy gminy, urzędy centralne, urzędy skarbowe, szkoły publiczne, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanepid.

Za skorzystanie z pisma ogólnego nie zapłacimy nawet grosza.

EmZet

#MC

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here