Prezydent Dariusz Polowy szuka inspiracji dla ul. Długiej w Opavie [ZDJĘCIA]

0
Dariusz Polowy - Prezydent Miasta Racibórz - szukał inspiracji dla zieleni miejskiej w Opavie

Opava od lat szczyci się organizacją i utrzymaniem zieleni w przestrzeni miasta. W ciepłe dni główne ulice są zazielenione liśćmi platanów i egzotycznych palm. Co z tego można wykorzystać w Raciborzu sprawdził Prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Prezydent Dariusz Polowy udał się do partnerskiego miasta 15 kwietnia. W wizycie towarzyszyli mu naczelnik Wydziału Komunalnego, pani Bożena Jedynak-Turakiewicz, pan Maciej Piątek (Wydział Komunalny) oraz Marcin Wojnarowski (Biuro Obsługi Prezydenta). Raciborską delegację przyjął w opawskim ratuszu primator (burmistrz) pan Tomáš Navrátil w towarzystwie swoich urzędników.

- reklama -

Primator Navrátil podkreślił, że w Opawie działa program zacieniania centrum miasta zielenią. Roślinność tworzy naturalne miejsca zacienione – tak bardzo pożądane przez mieszkańców i turystów w ciepłe dni. Jest to uwzględniane przy każdym remoncie i pracach ziemnych w obrębie centrum. – Naszym wyzwaniem jest zazielenienie ulicy Długiej. I to w miarę szybko – wyjaśnił główny cel wizyty prezydent Dariusz Polowy.

W obchodzie po alejach i parkach Opawy przewodnikiem gości z Raciborza był zastępca primatora Opawy, pan Michał Jedlicka. Pracownicy opawskiej zieleni miejskiej opowiadali w jaki sposób pielęgnują zieleń miasta i jakie założenia im przyświecają. Wiele z tej wiedzy może zostać wykorzystane w Raciborzu.

Ciekawostką jest, że opawskie palmy w czasie zimy są przechowywane w szklarni. Jest ona częścią centrum ogrodniczego, należącego do opawskiego samorządu. Dzięki komercyjnej działalności centrum czeski samorząd pozyskuje środki na utrzymanie egzotycznych roślin. Z kolei kształt rozłożystych platanów to efekt pracy miejskiego ogrodnika. Drzewa te wymagają raz w roku przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

Spotkanie obfitowało w wymianę doświadczeń. Raciborscy urzędnicy również przekazali swoim czeskim partnerom porcję wiedzy z zakresu naszej gospodarki zielenią miasta. Każdy z samorządów ma swoją specyfikę i pod tym kątem należy dobierać najlepsze rozwiązania. Temat nowego podejścia do urządzenia zieleni miejskiej Raciborza, z naciskiem na ulicę Długą, będzie teraz analizowany w Wydziale Komunalnym.

publ.: EmZet

#UM Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here