Młodzi tancerze Źródła reprezentowali Polskę na Cyprze [ZDJĘCIA]

Młodzi tancerze Źródła reprezentowali Polskę na Cyprze
Młodzi tancerze Źródła reprezentowali Polskę na Cyprze

Dziecięcy Zespół Raciborzanie wystąpił na XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Cyprze Północnym dzięki nominacji polskiej sekcji Międzynarodowej Organizacji CIOFF.

W dniach 16-25 kwietnia Dziecięcy Zespół Raciborzanie ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło reprezentował Polskę na XXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Cyprze Północnym. Wyjazd na tę piękną wyspę był możliwy dzięki nominacji polskiej sekcji Międzynarodowej Organizacji CIOFF.

- reklama -

Już sama podróż była przygodą. Grupa 20-stu małych tancerzy w wieku od 7-12 lat najpierw dojechała do Pragi pociągiem, następnie poleciała do Stambułu, a stamtąd kolejnym samolotem do Ercanu. Wraz z zespołami dziecięcymi z Turcji, Macedonii, Angli, Kirgizji, Litwy i Finlandii mali artyści zamieszkali nad samym morzem w 5-gwiazdkowym Hotelu Acapulco.

Cały wolny czas spędzali w morzu, parku wodnym i w kilkunastu basenach. Wśród przygotowanych dla nich atrakcji najciekawsze było puszczanie latawców na plaży, malowanie plakatów i zwiedzanie twierdzy w Girne.

Rangę festiwalu potwierdzały liczne oficjalne spotkania m.in. z prezydentem i premierem Cypru, z Ministrem Kultury i Sztuki oraz z ambasadorem Turcji. Koncerty odbywały się przy pełnej widowni w siedzibie rządu, parlamentu, amfiteatrze, na stadionie, w porcie. Poprzedzały je barwne taneczne korowody.

Wszystkie prezentacje sceniczne były emitowane w telewizji, co mogli na miejscu w Polsce oglądać rodzice dzieci.

Czas pobytu na wyspie zbiegł się ze Świętami Wielkanocnymi, które ze względu na dominujący na Cyprze islam były całkiem inne niż zawsze. Organizatorzy zaskoczyli Polaków świątecznym śniadaniem, na którym specjalnie dla nich znalazły się pisanki, żurek, tort w kształcie zająca. Raciborzanie znaleźli pod palmami paczuszki ze słodyczami „od Zajączka”, a w niedzielę wzięli udział we mszy w jedynym na wyspie katolickim kościele. Dzieci nie zapomniały też o tradycji Lanego Poniedziałku.

Kierownik i choreograf grupy Aldona Krupa–Gawron nawiązała nowe międzynarodowe kontakty, które zaowocują kolejnymi dalekimi wyjazdami.

Już w przyszłym roku nasi tancerze mają pojechać do bardzo odległej Kirgizji, a tamtejszy zespół ma wziąć udział w organizowanym co roku przez Źródło festiwalu w Raciborzu.

fot. Źródło
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here