Uwaga na burze! Synoptycy prognozują obfite opady i silny wiatr

Burza ostrzeżenie
Fot. Freepik.com

Na najbliższe dni prognozuje się obfite opady deszczu oraz porywisty wiatr.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o silnych burzach, które mogą potrwać do godz. 18:00 dnia 23.05.2019. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanymi i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 90 mm do 120mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

- reklama -

Synoptycy wydali również ostrzeżenie hydrologiczne, informując, że występujące oraz prognozowane opady deszczu, lokalnie intensywne, będą powodowały dalszy wzrost stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie.

W czasie silnego wiatru i burzy nie należy chować się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi. Jeśli w czasie burzy znajdziemy się na otwartej przestrzeni warto szukać niskich terenów i zejść z wzniesień czy szczytów. Należy zrezygnować wówczas z korzystania z urządzeń elektrycznych. Najlepiej jednak na czas burzy zostać w domu i uniknąć wszelkich zagrożeń.

/IMGW oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here