Karta EKUZ od teraz ważna aż 3 lata. Pamiętaj o niej w wakacje

Wzór karty EKUZ

Prezes NFZ zarządzeniem podpisanym 22 maja wydłużył termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego do 3 lat. Do tej pory karta była ważna jedynie przez 18 miesięcy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od czerwca.

Dokument, w większości wypadków wydawany „od ręki” w placówkach NFZ poświadczał, że mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej, na tych samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju, w którym się znajdujemy w podróży.

- reklama -

„Wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstotliwości składania wniosków przez zainteresowanych i jednocześnie nie zwiększa znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami” – czytamy w uzasadnieniu decyzji Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z dobrodziejstwa EKUZ może skorzystać każdy, kto jest ubezpieczony w NFZ, tzn.- odprowadza regularnie składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. O kartę można się starać w każdym momencie. Warto o niej pamiętać, kiedy wyjeżdżamy za granicę. W innym wypadku, ewentualne koszty leczenia za granicą mogą nas niemiło zaskoczyć.

EnDe

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here