Prezydent Dariusz Polowy rozmawiał w Boguminie o kanale Odra-Dunaj [ZDJĘCIA]

Prezydent Dariusz Polowy mówił o geopolitycznym i lokalnym znaczeniu korytarza wodnego, ze wskazaniem na szanse i korzyści dla lokalnych społeczności.

W czeskim Boguminie odbyło się Forum Odrzańskie. To Polsko-Czeska platforma dyskusyjna dotycząca wydłużenia Odrzańskiej Drogi Wodnej. W tym roku jednym z prelegentów Forum był prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.

Forum Odrzańskie jest organizowane od pięciu lat. W tym roku odbyło się 29 maja. W Boguminie spotykają się specjaliści z zakresu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej oraz przedstawiciele rządów Polski i Czech. W tym roku patronat nad konferencją objęli: Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, Dan Ťok, Minister Transportu RCz oraz Miroslav Toman, Minister Rolnictwa RCz.

- reklama -

Plany samorządów, które chcą skorzystać na wielkich inwestycjach wodnych w swoim regionie, wymagają współpracy ze stroną rządową, która nadzoruje te zadania. Rząd Polski zapowiedział rozbudowę dróg wodnych, rozpoczynając od użeglownienia Odry. Strona czeska opracowała studium wykonalności dla kanału Odra – Dunaj – Łaba (DOL). Pod Raciborzem kończą budowę Zbiornika Racibórz. W świetle tych inwestycji potrzeba współpracy i koordynacji ze stroną samorządową. M.in. takie postulaty zostały sformułowane podczas Konwentu Odrzańskiego, który zorganizował prezydent Raciborza, dzień przed Forum w Boguminie.

Podczas bogumińskiego Forum dyskusja oraz prezentacje dotyczyły również aspektów środowiskowych planowanej drogi wodnej, jej wpływu na świadomość społeczną, czy też problemów jakie mogą wpłynąć na postęp inwestycji. Prezydent Dariusz Polowy mówił o geopolitycznym i lokalnym znaczeniu korytarza wodnego, ze wskazaniem na szanse i korzyści dla lokalnych społeczności.

Kolejną okazją do spotkania i rozmów w gronie specjalistów będzie opolski Kongres Żeglugi Śródlądowej, którego Miasto Racibórz jest partnerem, a który zaplanowano na wrzesień.

EnDe

#UM Racibórz

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. nie potrafi sobie poradzić CPK i koleją a kanał będzie budował?
    jakie miasto taki prezydent przepraszam burmistrz

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here