Malujące nauczycielki z Kuźni Raciborskiej w TMZR [ZDJĘCIA]

  Malujące nauczycielki z Kuźni Raciborskiej w TMZR

  Historia grupy malarek rozpoczęła się podczas uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2006/2007.

  W poniedziałek w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa nauczycielek z Kuźni Raciborskiej. Do grupy należą: Karolina Gdesz, Aldona Pachowicz, Barbara Radziszewska, Elżbieta Wdowiak, Luiza Wieczorek i Janina Chrapacz-Koloska – opiekun.

  - reklama -

  Historia grupy rozpoczęła się podczas uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2006/2007. Kilka pań wpadło na pomysł, aby spróbować swoich umiejętności na polu malarstwa. Grupa uczyła się malowania od podstaw. – Żadna z nas nie ma wykształcenia plastycznego oprócz naszej liderki, pani Janiny Chrapacz-Koloski. Ostatni kontakt z plastyką miałyśmy w szkole podstawowej lub średniej. Każda z nas uczy innego przedmiotu. Jest wśród nas nauczyciel nauczania zintegrowanego, matematyki, pedagog, bibliotekarz, wychowawca świetlicy – mówią miłośniczki malarstwa.

  Początki były bardzo skromne. – Zaczynałyśmy od rysunku ołówkiem, kredkami świecowymi i ołówkowymi. Rysowałyśmy architekturę, martwą naturę, abstrakcję, malowałyśmy w plenerze. Próbowałyśmy również swoich sił w przedstawianiu ludzkiej twarzy, malując portrety – wspominają nauczycielki.

  Każdy rok pracy poświęcony był innej tematyce proponowanej przez opiekuna. Pierwsze prace były wystawione w bibliotece szkolnej w 2008 r. Następne wystawy miały miejsce w Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej i Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej, a także na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Tematami prac były: „Życie na ziemi” (2009), „Kobiety w rysunki i malarstwie” (2010), „Cztery pory roku” (2011), „Patrząc przez mikroskop” (2012), „Okiem turysty” (2013), „Statyka, dynamika i akcent kolorystyczny” (2014), „Kubizm, Picasso i inni” (2016), „Moja Kuźnia” (2016), „Taki pejzaż” (2018), „Barwy i kształty dzieciństwa” – wystawa autorska Janiny Chrapacz-Koloski (2018), „Surrealizm” (2019).

  – Od początku możemy realizować nasze zainteresowania dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Przy realizacji wystaw wspiera nas TMZR oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej – podkreślają malarki.

  Katarzyna Przypadło

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here