Ponad tysiąc podpisów pod petycją o poprawę bezpieczeństwa na Starowiejskiej

O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu postulują okoliczni mieszkańcy, jak i rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. fot.: archiwum

Radny powiatowy Tomasz Cofała, przekazał na ręce starosty raciborskiego Grzegorza Swobody 1007 podpisów mieszkańców miasta, postulujących poprawę bezpieczeństwa w rejonie ulicy Starowiejskiej. 

– Mając na uwadze powtarzające się na ulicy Starowiejskiej w Raciborzu niebezpieczne zdarzenia drogowe, które w ocenie mieszkańców, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola znajdującego się przy wspomnianej ulicy oraz licznych w tym miejscu zakładów pracy, stwarzają uzasadnione obawy utraty zdrowia i życia. Zwracam się z prośba o podjęcie niezwłocznych działań mogących poprawić bezpieczeństwo pieszych oraz osób korzystających z ul Starowiejskiej i przyległego do jezdni chodnika – pisze radny powiatowy Tomasz Cofała do starosty raciborskiego – Grzegorza Swobody.

- reklama -

Radny postanowił zainterweniować po serii nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych, które w ostatnim czasie miały miejsce przy prywatnym przedszkolu mieszczącym się przy ul. Starowiejskiej. T. Cofała jako dowód przytacza fakt, że na sprawę zwróciła uwagę także raciborska policja, która wystosowała w tej sprawie pismo już w lutym br. Policjanci informowali w nim, że na przestrzeni od marca 2018 r. do końca stycznia 2019 r. w miejscu tym doszło do 11 zdarzeń drogowych, w których 2 osoby zostały ranne. Niestety, bilans na tym się nie zamyka. Niedługo po otrzymaniu wspomnianego pisma dochodzi w dniu 30 kwietnia do kolejnego groźnego wypadku, w którym samochód poruszający się z nadmierną prędkością z impetem wbija się w ścianę przedszkola. Za wyjątkiem kierowcy, nikt w wypadku nie ucierpiał. Zdaniem powiatowego radnego, kroki poczynione przez zarządcę drogi (GDDKiA w Katowicach) w kierunku poprawy bezpieczeństwa w postaci oznakowania przejścia dla pieszych z folii fluorescencyjnej są niewystarczające.

O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu postulują okoliczni mieszkańcy, jak i rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. Domagają się oni ustawienia przy wspomnianej ulicy fotoradaru, odcinkowego pomiaru prędkości albo wyświetlacza prędkość. Pod pismem podpisało się 1007 osób. Dokument, na ręce Grzegorza Swobody przekazał wraz ze swoją interpelacja radny Cofała.

– Od kilku lat czynimy intensywne starania, aby poprawić poziom bezpieczeństwa w rejonie przedszkola. Niestety podczas rozmów z GDDKiA odbijamy się od ściany. Wnioskowaliśmy między innymi o barierki przy drodze, które w jakiś sposób chroniłyby dzieci uczęszczające do przedszkola.  Ich zdaniem jednak, problem nie jest jakoś szczególnie priorytetowy ponieważ wg statystyk, niebezpiecznych zdarzeń nie jest tak wiele. Jak wyglądają realia, sami widzimy. Mamy nadzieję, że teraz nasze działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa tych najmłodszych, jak i nas samych – mówi Aneta Smaź,  właścicielka przedszkola przy Starowiejskiej.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego wpłynął również wniosek grupy mieszkańców, o ustawienie przy przedszkolu „Stokrotka” radarowego wyświetlacza prędkości. – Liczymy, że Pana osobiste wsparcie przyczyni się do szybkiej poprawy bezpieczeństwa kierujących pojazdami, oraz pieszych korzystających z ulicy Starowiejskiej w Raciborzu. mamy również nadziej e, na odpowiedzialną reakcję GDDKiA, która w sposób adekwatny do występujących zdarzeń drogowych zatroszczy się o bezpieczeństwa wszystkich użytkownik – pisze radny do G. Swobody.

EnDe

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Jedyne co poprawi bezpieczeństwo to alternatywna droga.
    Radarowy wyświetlacz prędkości to tylko półśrodek.
    GDDKiA w Katowicach to instytucja rządowa.
    warszawa i PiS mają Racibórz gdzieś widać to po CPK / obwodnicy / połączeniach kolejowych

  2. Panie Cofała,czy może pan ustalić kto wydał zgodę na działalność tego przedszkola przy tej właśnie ulicy.Przecież to jest chore,samochódy osobowe,tir za tirem,czym te dzieciaki oddychają,same spaliny.Gratuluję temu za lokalizację tego przedszkola.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj