Zmarł prezes RAFAKO, Jerzy Wiśniewski

0
wisniewski
Zmarł prezes RAFAKO, Jerzy Wiśniewski

Wczoraj, niespodziewanie, w wieku 62 lat, odszedł Jerzy Wiśniewski. Założyciel i Główny Akcjonariusz Grupy PBG, Prezes Zarządu PBG S.A. oraz RAFAKO S.A.

Odszedł wizjoner, który całe swoje zawodowe życie poświęcił rozwojowi kraju, angażując się w realizację inwestycji istotnych dla Polski. Stawiał czoła wielu wyzwaniom i przeciwnościom. Wielki patriota, który umiłowanie Ojczyzny rozumiał jako ciężką pracę dla jej rozwoju i pomyślności. Odszedł człowiek wielkiego serca, który bez rozgłosu pomagał ludziom, uważając, że dobroczynność jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Mecenas sztuki, miłośnik historii, człowiek wielkiej pasji.

- reklama -

Jerzy Mieczysław Wiśniewski ukończył Politechnikę Poznańską, w 2004 roku uzyskał dyplom Master of Business Administration. Uzyskał tytuł Inżyniera Górnictwa II Stopnia nadany decyzją Ministra Przemysłu i Handlu, a w roku 2009 za wkład pracy na rzecz branży górniczej uzyskał tytuł „Generalny Dyrektor Górniczy III stopnia”, nadany przez Ministra Gospodarki. Zdobył uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa udzielone przez Ministerstwo Skarbu. W 1997 roku odznaczony decyzją Ministra Gospodarki Brązową Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa RP” w uznaniu zasług dla górnictwa i jego rozwoju. W 2004 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Zakwalifikowany w roku 2009 do finałowej piątki największych osobowości kapitalizmu w Polsce, nominowany za cierpliwość, umiejętność wyławiania perełek oraz dzielenie się sukcesem i wiedzą z rodziną, w konkursie na Asa XX-lecia Kapitalizmu w Polsce, organizowanym przez Puls Biznesu.

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1994 roku, tworząc przedsiębiorstwo świadczące usługi w branży gazowniczej. Rodzinną firmę rozwinął w Grupę Kapitałową skupioną wokół przedsiębiorstwa PBG S.A., której spółki realizują od roku 2004 największe w Polsce inwestycje na rynku budownictwa gazowego, kubaturowego, energetycznego. Przed Euro 2012 grupa była odpowiedzialna m.in. za budowę Stadionu Narodowego. „To był szczyt sukcesów firmy, której giełdowa wycena sięgała 3 mld zł, a sam Jerzy Wiśniewski znalazł się na liście 100 Najbogatszych Polaków” – jak informował Forbes.pl. Kolejne lata przyniosły okres niepowodzeń czego skutkiem było zadłużenie i w efekcie postawienie firmy w stan bankructwa. Jerzemu Wiśniewskiemu, dzięki postępowaniu układowemu, udało się jednak uratować firmę, która działa do dziś. Obecnie jest wyceniana na kilkadziesiąt milionów złotych (za Forbes.pl). W Grupie Kapitałowej PBG odpowiadał za strategię oraz za jej realizację.

W 2011 roku PBG została właścicielem większościowym Rafako SA, w której (w latach 2011 – 2018) Jerzy Wiśniewski był przewodniczącym Rady Nadzorczej. Od października 2018 roku był prezesem zarządu RAFAKO.

 

/źródło: RAFAKO S.A. Forbs.pl,  publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here