Zaklęty łabędź zaczarował Racibórz [ZDJĘCIA]

Spektakularne widowisko muzyczno – taneczne na wodzie w Parku im. Miasta Roth. Takiego wydarzenia jeszcze nie było.

 

- reklama -

– Spektakl „Zaklęty łabędź – przedstawienie taneczne na wodzie”, jest muzyczno-taneczną wariacją na temat jednego z najpiękniejszych dzieł baletowych „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego, jest współczesną wersją dzieła oraz przełamaniem klasyki – mówiła przed widowiskiem Anna Kokolus.

W projekt zaangażowani byli tancerze z Zespołu Tanecznego SKAZA działającego przy Raciborskim Centrum Kultury oraz ze Szkoły Artystycznej z Hlučína, stąd w widowisku zobaczyliśmy różne style tańca; od klasycznego po taniec współczesny, tango, a nawet hip-hop. Doskonałe stroje, aranżacja sceny na wodzie, gra świateł i doskonale wykorzystany parkowy plener stworzyły niesamowity efekt.

 

Na zakończenie artyści otrzymali gromkie brawa setek raciborzan. Anna Kokolus dziękowała wszystkim za ogromny wysiłek włożony w przygotowanie przedstawienia. Za choreografię odpowiadali: Manuela Krzykała oraz Klára Krejčířová. Muzykę skomponował Tomasz Behra, wykonanie udźwignęli młodzi lokalni muzycy. – Przypomnijmy, Czajkowski tworzył „Jezioro łabędzie” na orkiestrę smyczkową, my natomiast mamy kameralny skład i częściowo zupełnie inne instrumentarium, bo przecież gitary elektrycznej nie było w XIX wieku – z uśmiechem wyjaśniała wicedyrektor RCK. Mówiła też o emocjach i podekscytowaniu, które towarzyszyły przygotowaniom. – W bardzo krótkim czasie musiało powstać dzieło, które Czajkowski komponował pięć lat i dlatego był to przede wszystkim wyzwanie muzyczne i ogromne chapeau bas dla Tomasza Behry, który się tego zadania podjął, ale również wyzwanie logistyczne dla nas jako organizatorów: scena na wodzie, przedstawienie w plenerze. Na koniec w zaledwie kilka dni próby, eksperymenty techniczne oraz ogromny wkład pracy całego zespołu. Długą listę podziękowań zamykały podziękowania dla publiczności, dla której przedstawienie było dedykowane. Nie zawiodła. Setki osób przyszły w ostatni sierpniowy piątek zobaczyć to niecodzienne wydarzenie.

Projekt był realizowany ze środków Euroregionu Silesia w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

 

Ireneusz Burek

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj