Katarynka w raciborskiej bibliotece, czyli Narodowe Czytanie 2019

0
Narodowe Czytanie w Raciborzu
W raciborskiej bibliotece „Katarynkę” Bolesława Prusa czytali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Za nami ósma edycja Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. W raciborskiej bibliotece „Katarynkę” Bolesława Prusa czytali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Po Panu Tadeuszu, Trylogii Sienkiewicza, Lalce, Quo Vadis, Weselu i Przedwiośniu czas na polskie nowele! Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka wybrała teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. „Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- reklama -

W akcję tradycyjnie włączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, która wzorem ubiegłego roku do wspólnego czytania zaprosiła młodzież. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Następnie uczestnicy wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat lektury, jak również potrzeby organizacji tego typu akcji. Oprócz głośnego czytania, w bibliotece przy Kasprowicza 12 można było także opieczętować przyniesione egzemplarze lektur. Teraz organizatorzy zachęcają do wypożyczania i czytania wybranych nowel.

/MiPBP Racibórz publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here