Międzynarodowy Tydzień Mediacji w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Tydzień Mediacji w raciborskiej bibliotece
Międzynarodowy Tydzień Mediacji w raciborskiej bibliotece

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji raciborska biblioteka i Sąd Rejonowy w Raciborzu zaprosiły słuchaczy na wykład „Mediacje rodzinne”.

Niskie koszty, brak formalizmu, wysoka efektywność i nieszablonowe rozwiązania. Mediacja to same plusy! Jak wygląda krok po kroku? Jak przekonać do niej strony? I najważniejsze, które ze spraw można w ten sposób rozwiązać? W ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji raciborska biblioteka i Sąd Rejonowy w Raciborzu zaprosiły słuchaczy na wykład „Mediacje rodzinne”. Spotkanie poprowadziły Izabella Świerczek-sędzia rodzinny oraz Natalia Lewandowska-Fac – radca prawny i mediator.

- reklama -

Cykl darmowych wykładów dla mieszkańców pod hasłem „Mam prawo do…” i obchody Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji już chyba na stałe wpisały się w harmonogram wspólnych działań Sądu Rejonowego i raciborskiej biblioteki. Dlatego na początku spotkania przy Kasprowicza 12 nie mogło zabraknąć gratulacji i podziękowań dla Prezes Sądu Marzeny Korzonek, która m.in. za owocną współpracę z biblioteką otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019.

Następnie prelegentki – sędzia rodzinny Izabella Świerczek oraz radca prawny i mediator Natalia Lewandowska-Fac – w bardzo przystępny sposób, posiłkując się prezentacją multimedialną, omówiły najważniejsze dla mediacji zagadnienia. Szczególną uwagę poświęcono mediacjom rodzinnym, w ramach których pozasądowo można rozwiązać m.in. spory o alimenty, podział majątku czy kontakty z dziećmi (np. uzgadniając wspólnie plan wychowawczy). Ekspertki przekonywały, że to właśnie mediacja może zamienić wyniszczające starcie stron w konstruktywne rozwiązanie, bez narażania dzieci na dodatkowy stres, a dodatkowo usprawnić działanie sądów. Podkreśliły również, że w przypadku mediacji rodzinnych dużą rolę grają silne emocje. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej – mediatora, który zniweluje stres towarzyszący konfliktowi do minimum i pomoże zobaczyć w konflikcie to, co dotychczas dla stron było niewidoczne.

Wspólne działania biblioteki z Sądem będą kontynuowane w przyszłości. Najbliższe – debata „Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych” – skierowana do dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Raciborza odbędzie się już jutro, tj. 17 października o godz. 10:00.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj