RCK: Dzieci poznały obój, rożek angielski i fortepian [ZDJĘCIA]

Koncert umuzykalniający w RCK
Koncert umuzykalniający w RCK

Instrumenty podczas koncertu umuzykalniającego zaprezentowali: Weronika Flisek i Mateusz Lasatowicz.

W piątek odbyło się trzecie spotkanie z muzyką w ramach koncertów umuzykalniających. Tym razem muzycznymi bohaterami dnia były: obój i rożek angielski oraz towarzyszący im fortepian. Grę na tych instrumentach zaprezentowali: Weronika Flisek (obój, rożek angielski) oraz Mateusz Lasatowicz (fortepian).

- reklama -

Weronika Flisek jest świeżo upieczoną absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz członkiem orkiestry Filharmonii Ostrawskiej. Natomiast Mateusz Lasatowicz jest nie tylko absolwentem katowickiej AM, ale również jej wykładowcą, uczy także w chorzowskiej szkole muzycznej. Piątkowy koncert odbył się wyjątkowo na sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury, dzięki czemu doznania muzyczne były zupełnie inne. Dystans sceny do widowni został przełamany przez niezastąpionego prowadzącego tych koncertów Franciszka Borysowicza zaproszeniem kilku melomanów do wyjścia na scenę w dwóch grupach artystycznych: baletowej, która improwizowała do marszu B. Brittena i plastycznej, która przez cały koncert malowała swoje odczucia nt. słyszanej muzyki. Byli również śmiałkowie, którzy próbowali gry na fortepianie i rozszyfrować trójdźwięki durowe i mollowe. Podczas tego wyjątkowego koncertu publiczność usłyszała następujące utwory: I.J. Paderewskiego „Menuet G-Dur” I.J. Paderewskiego, temat z filmu „Misja” autorstwa E. Morricone, wspomniany już wcześniej marsz B. Brittena z „Wariacji cz. III”, „Mazurek C-dur op. 24, nr. 2” F. Chopina, „Conte pastorale” E. Bozza oraz mazura z opery „Halka” St. Moniuszko. Prezentacja rożka angielskiego miała miejsce podczas wykonania utworu F. Mendelsohna Bartoldi. Na koniec wybrzmiał typowo dziecięcy akcent muzyczny- motyw z filmy W. Disneya pt. „Zaplątani” – „I see the light”. Kolejną niespodzianką było porównywanie brzmienia instrumentów ukrytych w kulisach.

Młodzi melomani swój wyraz zachwytu nad muzyką i sympatii do prowadzącego oraz gości spotkania tradycyjnie wyrażają wręczanymi kwiatami. Od tego roku szkolnego liczba koncertów zwiększyła się o dodatkowy, czwarty. Bierze w nich udział ok. 500 uczniów z klas I-III raciborskich szkół podstawowych. Koncerty są finansowane z budżetu Miasta Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj