100-lecie Kurateli Sądowej. Uroczystość na raciborskim zamku [ZDJĘCIA]

100-lecie Kurateli Sądowej
100-lecie Kurateli Sądowej

W piątek na Zamku Piastowskim odbyła się uroczystość z okazji obchodów 100-lecia Kurateli Sądowej w Polsce zorganizowana przez Sąd Rejonowy w Raciborzu.

29 listopada w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Polskiej Kurateli Sądowej zorganizowana przez Sąd Rejonowy w Raciborzu, której współorganizatorem był Starosta Raciborski. Zgromadzonych na zamku kuratorów społecznych i zawodowych oraz zaproszonych gości powitała prezes sądu Marzena Korzonek. Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań kuratorom społecznym i zawodowym za trud ich pracy i służbę realizowaną na rzecz całego społeczeństwa.

- reklama -

Wielokrotnie ze sceny padały pod adresem kuratorów sądowych słowa uznania i docenienia. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: wicestarosta Marek Kurpis, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Raciborza Iwona Trzeciakowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Henryk Hildebrant, Dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu Grzegorz Bulenda, funkcjonariusze Policji: Dariusz Szerszunowicz i Krzysztof Klimek z zespołu ds. Nieletnich i Patologii w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz sędziowie Wydziału Karnego i Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Wicestarosta Marek Kurpis, składając gratulacje i podziękowania podkreślił, jak ważna dla całej społeczności lokalnej jest praca kuratorów, zaś Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Iwona Trzeciakowska podała, że uczestnicząc w uroczystości ma poczucie, że jest wśród przyjaciół. Zaproszeni goście złożyli kwiaty i podziękowania na ręce prezes sądu oraz kierowników I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Raciborzu – Marka Wieczorka i Adama Reszki. Prezes sądu wyraziła przekonanie, że jest to święto całej społeczności lokalnej z uwagi na znaczenie kuratorskiej służby, dzięki której możemy czuć się bezpieczniej. Podkreśliła, że kuratorzy są często najbliżej ludzkiego problemu, są tam, gdzie ludzie się gubią, wchodzą w konflikt z prawem, tam gdzie ludzie są nieporadni, potrzebują pomocy i motywacji do zmian. Wymieniła też wiele dodatkowych inicjatyw i działań społecznych kuratorów, które podejmują oni na terenie miasta, powiatu i regionu.

Zgromadzeni wysłuchali wykładu kuratora dra Patryka Kujana, podczas którego przedstawił on historię kurateli sądowej oraz podzielił się ciekawymi wynikami badań, jak postrzegana jest osoba kuratora przez podopiecznych i jakie są wobec niego oczekiwania.

Następnie przyszedł czas na zaproszenie kuratorów społecznych i zawodowych na scenę, gdzie prezes sądu Marzena Korzonek i wiceprezes Ewa Kosiorowska wręczyły listy gratulacyjne z okazji 100-lecia kurateli. Wiceprezes dziękując kuratorom, zwróciła uwagę, że zdarza się, że wykonując obowiązki, kuratorzy działają w trudnych warunkach, narażając swoje bezpieczeństwo.

Również kierownicy zespołów w imieniu wszystkich kuratorów przygotowali podziękowania dla prezes sądu za zaangażowanie w organizację i przygotowanie uroczystości oraz dla sędziów karnych i rodzinnych, z którymi współpracują – złożone na ręce wiceprezesa sądu Ewy Kosiorowskiej oraz sędzi karnej, specjalisty postępowania wykonawczego Anny Harupy-Zięby, która podziękowała kuratorom za wysoki poziom ich służby i podkreśliła, że sprawozdania kuratorów w znaczący sposób ułatwiają sędziom podjęcie decyzji. Także kuratorzy zawodowi z I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej podziękowali swoim kierownikom: Markowi Wieczorkowi i Adamowi Reszce za ich pracę i wsparcie.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny młodych wokalistów dedykowany kuratorom sądowym. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się wokaliści, którzy są laureatami wielu festiwali powiatowych, regionalnych i ogólnopolskich, a wśród nich wychowankowie Zespołu Wokalnego Miraż: Kamil Klimek, Michał Stuchły i Magdalena Wojak oraz 9-letnia Emilia Franica i 13-letnia Maja Kołpacka, które swoje zdolności wokalne rozwijają w Studiu Muzyki, Piosenki i Teatru ARS Elżbiety Biskup. Różnorodne występy zachwyciły publiczność, która mocno oklaskiwała artystów. Wokaliści otrzymali podziękowania od prezes i wiceprezes sądu.

Po zakończeniu części oficjalnej prezes sądu zaprosiła wszystkich na tort i poczęstunek, który odbył się w sali żyrandolowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj