Fajerwerki zanieczyszczają powietrze? Patryk Swoboda wyjaśnia

Fajerwerki
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Coraz więcej osób rezygnuje z fajerwerków podczas sylwestrowych zabaw. Najczęstszym argumentem zdaje się być dobro zwierząt, ale słyszy się też o wpływie petard na jakość powietrza.

Kilka dni temu wiceprezydent Raciborza Michał Fita zachęcił mieszkańców do wzięcia udziału w akcji „Nie strzelam – dokarmiam!”. – Wszyscy wiemy, jak zwierzęta reagują na sylwestrowe fajerwerki. A gdyby tak, zamiast wydawać pieniądze na petardy, pójść do schroniska i za połowę tej kwoty kupić karmę dla zwierząt? W imieniu swoim, a przede wszystkim w imieniu Stowarzyszenia „W służbie mieszkańcom”, którego członkami są m.in. radni Rady Miasta Racibórz z Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity zachęcam do udziału, poparcia i propagowania tej akcji! Zróbmy to! – napisał w opisie wydarzenia.

- reklama -

Innym aspektem, który skłania coraz więcej osób do rezygnacji z petard, jest ich wpływ na jakość powietrza. Ta kwestia budzi jednak pewne kontrowersje, bo niektórych dziwi pozwiązywanie fajerwerków ze smogiem. O zdanie zapytaliśmy więc Patryka Swobodę, prezesa Planergia.pl i twórcę kampanii antysmogowej „Nie truj sąsiada”. – Mogłoby się wydawać, że wiązanie sylwestrowych fajerwerków ze smogiem to przesada. Niestety, to prawda, że kolorowe fajerwerki, oprócz tego, że wyglądają spektakularnie i cieszą oko, przyczyniają się do tego, że wdychamy jeszcze więcej zanieczyszczeń niż zwykle. Potwierdziły to jednoznacznie badania przeprowadzone w USA przy okazji Dnia Dziękczynienia, czy indyjskiego święta Diwali. W stolicy Indii Delhi, emisja zanieczyszczeń pyłowych podczas święta Diwali celebrowanego każdego roku poprzez miliony odpalanych petard i fajerwerków zostały przekroczone prawie 70 razy. Fajerwerki, oprócz zanieczyszczeń pyłowych to także różne substancje toksyczne, które po odpaleniu unoszą się w powietrzu, wnikają do gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe. Przy tak dużej skali zjawiska, jaką obserwujemy w Sylwestra, na pewno fajerwerki nie poprawią nam jakości powietrza, chociaż trzeba zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że to nie fajerwerki są przyczyną naszych problemów ze smogiem – wyjaśnił Patryk Swoboda.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj