Zawodnicy raciborskiego klubu Butokukan z medalami

0
Klub Butokukan w Raciborzu
Klub Butokukan w Raciborzu

Tomasz Majchrzak wywalczył pierwsze miejsce, a Kazimierz Dedek był trzeci.

W dniach 11-12 stycznia we Wrocławiu odbył się II Noworoczny Turniej Iaido. Wzięli w nim udział zawodnicy raciborskiego klubu Butokukan działającego przy Raciborskim Ośrodku Aikido.

- reklama -

Tomasz Majchrzak wywalczył I miejsce, poprawiając wynik z roku ubiegłego, gdy był drugi na podium. Kazimierz Dedek zajął III miejsce oraz zyskał nagrodę sędziów „za ducha walki” – kantosho. Obaj zawodnicy startowali w kategorii mudan – dla osób bez stopni mistrzowskich. Tomasz Majchrzak na co dzień jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, a Kazimierz Dedek II Liceum Ogólnokształcącego. Zawodnicy mimo młodego wieku wykazali się świetnym przygotowaniem technicznym i opanowaniem walcząc ze starszymi od siebie przeciwnikami – w iaido nie obowiązują rozgraniczenia zawodników ze względu na wiek. Były to pierwsze zawody w tym roku i dla startujących stanowiły pierwszą okazję do sprawdzenia się, weryfikacji przed mistrzostwami Polski, które odbędą się w maju.

Iaido jest sztuką walki iaido wywodzącą się bezpośrednio z Japonii. Polega na umiejętności dobywania miecza i błyskawicznego cięcia w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Aktualnie ma bardziej pokojowy charakter i koncentruje się na precyzji i pewności wykonania ruchu. Rozpoczynający ćwiczenia nie muszą posiadać specjalnych umiejętności, predyspozycji czy też nadzwyczajnej kondycji fizycznej. W zajęciach mogą brać udział osoby w różnym wieku. Iaido jest sportem bezpiecznym, gdyż w dzisiejszych czasach ostry, kuty miecz samurajski został zastąpiony tępym mieczem wykonanym ze stopów aluminium i cynku, służącym jedynie do treningów. Ponadto iaido jest wpisane jako jedna z dyscyplin uprawianych w ramach Polskiego Związku Kendo obok kendo, jodo oraz naginata. Osoby ćwiczące w klubach mają więc możliwość uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym. Poza zawodami lokalnymi rozgrywane są również zawody rangi mistrzostw Polski, międzynarodowe oraz corocznie powoływana jest oficjalna kadra Polski reprezentująca nasz kraj na mistrzostwach Europy.

Wszystkie osoby chcące rozpocząć treningi klub Butokukan zaprasza na treningi w Raciborskim Ośrodku Aikido działającym na terenie szkoły nr 15 w Raciborzu. Osoby, które są zainteresowane treningami, mogą też dzwonić pod nr telefonu 501 021 191 lub pisać na adres: [email protected]

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here