Zabierz głos w sprawie przyszłości Centrum Miasta. Zbudujmy miasto dla mieszkańców!

0
W dyskusji nad problematyką jakości życia w miastach dyskutowali eksperci: Wojciech i Joanna Małeccy - Biuro Projektowe Małeccy, Aleksander Gortat - działacz ruchów miejskich, dziennikarz w roli moderatora, Paweł Wyszomirski - prezes Napraw Sobie Miasto.

Jeśli zależy ci na poprawie jakości życia i wdrożeniu trendu Slow-Citi, koniecznie zabierz głos w konsultacjach społecznych. Zdanie mieszkańców zdecyduje czy powstanie Centrum Kulturowe w obrębie starego miasta Raciborza.

1. Stara prawda, że miasta budują się długo.

Dodatkowo spotęgowana powszechnymi opiniami, że trudno jest je zmieniać, podając sto tego powodów, jest dobrym argumentem, aby nie ścigać się z szybko rosnącymi potrzebami ich mieszkańców. Jednak druga prawda jest taka, że nie idąc do przodu, cofamy się.

Amerykański urbanista Alex Garwin podaje 6 zasad budowania przestrzeni publicznej:
– musi być otwarta dla wszystkich
– musi tu być coś interesującego dla każdego
– musi umieć przyciągać ludzi z całego miasta
– musi tworzyć ramy dla rozwoju miasta
– musi być przestrzenią przyjazną do życia
– musi przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

Kto o to ma zadbać? Podczas Kongresu MŚP w Katowicach (16-18.10.2019) wiele miejsca poświęcono zagadnieniu Miasto i Samorząd. Na konferencji „Miasto przyjazne mieszkańcom. Tu chce się żyć!” eksperci poruszali kluczowe zagadnienia dla rozwoju miast, takie jak: – Depopulacja. Jak zatrzymać mieszkańca; – Zrównoważony rozwój miast; – Dobra przestrzeń publiczna. Zielone miasta; – Inteligentna przestrzeń – między smart buildings a smart city; – Zdrowy mieszkaniec. Samorządowe programy polityki zdrowotne; – Budżet obywatelski. Decyzja należy do mieszkańców; – Ruchy miejskie. Ich rola w współtworzeniu miast.

Nie tylko nie możemy czekać, ale należy szybko działać, aby nasze miasta nie umierały. Depopulacja to wynik umierania miast. Teraz jest potrzeba, aby reagować równie szybko, jak szybko zmienia się nasze życie, sposób życia. A nigdy dotąd tak dynamicznie nie przyspieszało nasze życie jak teraz. Przed nami pytanie: jak? Nieraz spotykamy się z barierami trudnymi do przeskoczenia, ale czasem wystarczy niewiele; aby poprawić jakość życia i przybliżyć przestrzeń do współczesnego modelu życia. Otwartość, zielone tereny, alternatywne drogi, aby nie wjeżdżać do centrum i osiedli, infrastruktura dla rowerów, hulajnóg, które dynamicznie weszły do miast, a nie często nie szuka się sposobu jak w ciasnych miastach poprowadzić ich ruch. Trzeba zauważyć, że te przestrzenie muszą się powiększać, jeśli dziś zbudujemy ulice za ciasne to za kilka lat będziemy się dusić i będziemy uciekali z miasta, gdzie przecież powinno być nasze naturalne miejsce do życia. Miasta wymagają bardzo szybkiej interwencji, aby zatrzymać złe trendy.

WNIOSEK do pobrania:
projektu uchwały w sprawie utworzenia w Mieście Racibórz parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” należy pobrać tutaj, wypełnić i wydrukować a następnie dostarczyć do:
Urzędu Miasta,
Raciborskiego Centrum Kultury
lub siedziby redakcji portalu raciborz.com.pl przy ul. Klasztornej 12.
W wymienionych punktach można też otrzymać druk i wypełnić na miejscu!

Sedno w tym, że Miasta będą reagować jeśli włączy się społeczeństwo obywatelskie. Z ruchu społecznego „Mieszkańcy dla Katowic”, który powstał z różnych miejskich protestów dzielnic w Katowicach, w których mieszkańcy zauważyli, że miasto rozwija się nie w tym kierunku w jakim by chcieli, powstał dialog. I to o to chodzi, abyśmy jako mieszkańcy wspólnie z miastem usiedli i posłuchali ludzi, bo być może inwestor powie „Tak, chcę tu zainwestować, to mi się zwróci”, ale może mieszkańcy nie potrzebują nowej inwestycji, jaką ma zamiar wybudować inwestor, może chcą jednak parku. W pierwszej ocenie odpowiedź jest prosta: park nam się nie zwróci, jednak kiedy mądrze zaprojektujemy przestrzeń dla mieszkańców, może już w niedalekiej przyszłości zamelduje się tu więcej ludzi. Albo nieco mniej ucieknie. Ogromne miasto Berlin można przejechać niemal całe rowerem ścieżkami poprowadzonymi w parkach i skwerach, niemal zupełnie unikając zatłoczonych ulic. I właśnie w takim mieście chcą ludzie mieszkać. To właśnie wielu naszych mieszkańców tam żyje.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here