Tutaj wszystko zamienia się w złoto, czyli Erasmus+ w powiecie raciborskim [ZDJĘCIA]

0
Erasmus+ na Zamku Piastowskim
Joanna Sobotnik z Kuratorium Oświaty w Katowicach

O wysiłku i zaangażowaniu, jaki stoi za realizacją programu Erasmus+, a także o przyszłości programu mówiła podczas konferencji w Raciborzu Joanna Sobotnik z Kuratorium Oświaty w Katowicach. 

Dziś (18.02) na Zamku Piastowskim odbyła się konferencja poświęcona programowi Erasmus +. Podczas wydarzenia odbyły się prezentacje szkół z powiatu raciborskiego dotyczące dobrych praktyk w realizacji projektów edukacyjnych i zawodowych. Celem wydarzenia było także upowszechnianie osiągniętych rezultatów i efektów.

- reklama -

Podziękowania dla władz powiatu

Joanna Sobotnik z Kuratorium Oświaty podziękowała władzom powiatu, bowiem bez ich życzliwości, jak sama mówiła, nie byłoby tych projektów. – To państwo wyrażają zgodę na realizację takich projektów, to państwo wspierają w rozliczeniach, to wreszcie państwo czasami wspierają także finansowo, państwo są zobowiązani do tego, żeby wyrazić zgodę na to, aby wyasygnować 20% zaliczki, która później jest państwu refundowana. To zaufanie organu prowadzącego dla szkoły, dla nauczycieli, dla dyrektora sprawia, że te projekty są możliwe. – mówiła w Zamku Piastowskim. J. Sobotnik przyznała, że czasami, w innych miejscach województwa, doświadczenia są bardzo gorzkie, bowiem bywają sytuacją, że są gotowe projekty, a zgody na aplikowanie w programie nie ma. – Tym bardziej serdecznie Państwu dziękuję – dodała.

Docenić wkład nauczycieli i dyrekcji 

Joanna Sobotnik swoje słowa skierowała także do nauczycieli i dyrektorów realizujących projekty. Doceniła zaangażowanie i trud, jaki wkładają z myślą o uczniach. – Jest to praca, która nie wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem , przeciwnie, z ogromnym nakładem własnego, prywatnego czasu, z ogromnym wysiłkiem intelektualnym, na każdym etapie realizacji projektu. Bardzo często nie jest doceniany trud przygotowania takiego wniosku, a są to naprawdę godziny i dni spędzony na tym, żeby ta aplikacja miała szanse otrzymania dofinansowania. Również sama realizacja projektu wymaga dodatkowego zaangażowania sił i środków w szkole – mówiła. Zwróciła się także do młodzieży, która może nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, ile trudu i wysiłku stoi za projektem.

W Raciborzu wszystko zamienia się w złoto 

Przygotowując wniosek należy dążyć do doskonałości i być jak najbliżej stu punktów – poleciła J. Sobotnik – Tutaj wszystko przemienia się w złoto – stwierdziła, dodając, że rolę lidera pełni w Raciborzu SP nr 1.

Przyszłość programu Erasmus+ 

Program Erasmus+ ma być kontynuowany, a budżet dwukrotnie większy. Przedstawicielka Kuratorium Oświaty zapowiedziała także trzykrotnie większą mobilność niż obecnie. Ma być łatwiej o uzyskanie środków, a sam program otworzy się na biedniejsze kraje. Ponadto ma dotyczyć kwestii istotnych dla przyszłości, takich jak ochrona środowiska, ekologia, ale także technologie cyfrowe. Zapowiedziano specjalną możliwość dla młodych ludzi odbywania podroży edukacyjnych do rożnych krajów Europy, po to, żeby poznawać jej dziedzictwo kulturowe.

/c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here