Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2 marca w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Piotrem Lipińskim – reporterem historycznym przez niemal dwadzieścia lat związanym z „Gazetą Wyborczą”. Autor wielu książek, w tym biografii władców PRL-u (Cyrankiewicz, Bierut, Gomułka) i reportażu o procesie Adama Humera. W 2015 r. wydał reportaż biograficzny „Anoda. Kamień na szaniec o życiu i tajemniczej śmierci Jana Rodowicza”. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z bohaterem „Anody” łączy Lipińskiego jednostronna przyjaźń, która ciągnie się już od 1995 r., kiedy opublikował pierwszy reportaż o Rodowiczu. O Anodzie mówiono i pisano: „legenda swojego pokolenia, bohater akcji pod Arsenałem, z dużym poczuciem humoru, przez wszystkich kochany”. Jego śmierć do dzisiaj pozostaje niewyjaśnioną zagadką.
Tajemnica śmierci Anody to nie jedyna czarna karta polskiego stalinizmu, o którym usłyszeli zebrani w bibliotece goście. Reporter przybliżył historię Piątej Komendy WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość), o której już wkrótce przeczytamy w jego najnowszej książce. A będzie to historia równie zagmatwana jak dobra powieść szpiegowska – Piąta Komenda była bowiem największą prowokacją komunistycznego kontrwywiadu w Polsce.
Podczas spotkania nie zabrakło pytań publiczności, które skierowały dyskusję na temat odpowiedzialności za zbrodnie i tego, czy Polska poradziła sobie z rozliczeniem najważniejszych architektów terroru lat 1948-1956. Specjalizujący się w historii polskiego stalinizmu Lipiński opowiedział, jak w latach 90. obserwował nieudolność wymiaru sprawiedliwości w wymierzeniu kar.
Reportaże Piotra Lipińskiego można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/