Więcej miejsc w raciborskim żłobku od września

1
Żłobek
Żłobek (zdjęcie poglądowe)

W Przedszkolu nr 14 przy ul. Słonecznej zostanie otwarty oddział żłobkowy. Powstanie w nim 20 miejsc dla 2-latków.

Dodatkowe miejsca żłobkowe

- reklama -

2 marca ruszył nabór do raciborskich przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Racibórz. Nabór prowadzony jest w 13 placówkach. Każdemu dziecku w wieku przedszkolnym miasto gwarantuje miejsce w jednym z przedszkoli publicznych. Jednocześnie liczba oferowanych miejsc żłobkowych przez miasto jest w tej chwili niewystarczająca. Pomimo funkcjonowania miejskiego programu wsparcia – polegającego na dotowaniu kwotą 500 zł miejsc w żłobkach prywatnych i punktach opieki dziennej – w tej chwili na miejsce w żłobku publicznym oczekuje 120 dzieci.

W tym roku wiele miast obniżyło wsparcie dla żłobków prywatnych. Wysokość wsparcia dla żłobków prywatnych i punktów opieki dziennej: Rybnik 310 zł, Jastrzębie-Zdrój 200 zł, Żory 400 zł.

Mając na uwadze powyższe, wychodząc na przeciw potrzebom młodych rodziców, którzy chcą jak najszybciej wrócić na rynek pracy, Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zdecydował o utworzeniu oddziału żłobkowego w Przedszkolu nr 14 przy ul. Słonecznej. Oddział dla 20 dzieci ruszy od września tego roku. Będzie to oddział dla dzieci 2-letnich. Nadzór nad oddziałem pełnić będzie dyrektor żłobka, a opiekę sprawować będą pracownicy żłobka. Pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb dzieci najmłodszych.

Przedszkolaki zostają

Oddział żłobkowy utworzony zostanie w miejscu jednego z czterech obecnie funkcjonujących w Przedszkolu nr 14 oddziałów przedszkolnych. W związku z tym w placówce w tym roku nie będzie prowadzony nabór dzieci przedszkolnych. Dzieci żłobkowe zajmą wolne miejsca po 7-latkach, które we wrześniu rozpoczną naukę w szkole. Przedszkolaki w grupach młodszych będą kontynuować edukację w Przedszkolu nr 14 aż do czasu pójścia do szkoły.

Sytuacje rodziców dzieci, które w tym roku mogą pójść do przedszkola, a których rodzeństwo uczęszcza do Przedszkola nr 14, będą rozpatrywane indywidualnie przez dyrektora przedszkola, tak aby nie rozdzielać rodzeństwa.

Rodzicom dzieci, którzy planowali w tym roku posłać swoje pociechy do przedszkola przy ul. Słonecznej, miasto oferuje miejsca w pobliskich przedszkolach przy ul. Polnej, Kochanowskiego i Mysłowickiej.

Nabór dzieci w Przedszkolu nr 14 ruszy w roku szkolnym 2021/2022.

Teraz oddział, w przyszłości drugi żłobek

Utworzenie dodatkowego oddziału żłobkowego to zdecydowanie dobra wiadomość dla rodziców oczekujących na przyjęcie swoich pociech do miejskiego żłobka. Liczba oferowanych miejsc zwiększy się z obecnych 102 do 122. Funkcjonowanie oddziału żłobkowego w przedszkolu to rozwiązanie tymczasowe. Prezydent Miasta Racibórz planuje otwarcie drugiego żłobka publicznego. Trwają analizy dotyczące lokalizacji takiej placówki. Brane są pod uwagę dwa warianty: modernizacja któregoś z istniejących budynków w zasobie miasta lub budowa nowego obiektu. Zadanie to planowane jest do realizacji przy wsparciu środków zewnętrznych rządowego programu Maluch+. Realny termin uruchomienia drugiego żłobka publicznego to rok 2022.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że Pan Prezydent dopiero teraz się obudził. Od dawna brakuje miejsc w żłobku. Dlaczego wcześniej nie zdecydowali się na otwarcie drugiego żłobka miejskiego? Zabierać jeden oddział przedszkolny, to żenujące działanie. Czy Pan Prezydent zagwarantuje miejsce każdemu dziecku, które rodzice chcą zapisać do przedszkola? Brak słów

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here