Koronawirus a woda z kranu. Wodociągi Raciborskie wyjaśniają

1
Woda a koronawius
Fot. Freepik

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza brak zagrożenia dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa. – Raciborzanka cały czas nadaje się do picia prosto z kranu – przekazują Wodociągi Raciborskie.

Woda dostarczana przez Wodociągi Raciborskie spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, i co należy podkreślić nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów.

- reklama -

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2.03.2020 r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące wytyczne WHO dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację wirusa COVID-19. WHO informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej.

Koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków. Uważa się, że są odpowiedzialne za 10–20% wszystkich przeziębień i tzw. „infekcji grypowych”. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody takie jak chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. Wirusy te, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych.

– Zgodnie z zapewnieniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) brak jest zagrożenia dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania m.in. koronawirusa COVID – 19. Informujemy, że zgodnie z zaleceniami postępowania w sytuacji, w której się obecnie wszyscy znaleźliśmy w celu dodatkowego zabezpieczenia naszej wody zastosowaliśmy proces dodania do niej podchlorynu sodu w minimalnych ilościach. Proces ten został skonsultowany z odpowiednimi służbami i jest w pełni oraz stale kontrolowany. Raciborzanka cały czas nadaje się do picia prosto z kranu czytamy w komunikacie.

/Wodociągi Raciborskie oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here