Obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych

0
Azja

Od samego początku epidemii Główny Inspektor Sanitarny kraju oraz lekarze informują, że nie ma sensu chodzenia w maskach przez osoby zdrowe, gdyż to nie chroni przed zakażeniem koronawirusem.

Zaleca, aby w maskach chodziły tylko osoby chore. Tymczasem większość krajów Azji używa masek profilaktycznie. Włoski lekarz z Bergamo Daniele Macchini w wywiadzie dla Corriere della Sera twierdzi, że każdy powinien nosić w obecnej sytuacji maski, nawet te zwykłe do prac domowych. Podobnie, znany wirusolog amerykański James Robb w liście, w którym radził, jak postępować w czasie epidemii, zaleca, aby używać masek ochronnych przez wszystkich. Lekarz ten bada koronawirusy już od lat 70 XX wieku.

- reklama -

Co radzi znany amerykański wirusolog, aby bronić się przed wirusem? Zrezygnuj z uścisku dłoni, a zamiast tego stosuj inny rodzaj powitania, np. przybijaj piąstkę (ale nie piątkę!), zrób lekki ukłon lub zetknij się z drugą osobą łokciem.  Dotykaj włączników światła, przycisków w windzie itp. tylko kostką zgiętego palca. Podczas tankowania podnoś dozownik paliwa przez ręcznik papierowy lub używaj jednorazowej rękawicy.

Otwieraj drzwi zamkniętą pięścią lub biodrem. Nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi. To szczególnie ważne w przypadku drzwi łazienkowych i znajdujących się w miejscach publicznych, np. na poczcie.  Jeśli masz dostęp do chusteczek dezynfekujących, używaj ich w sklepach, do wycierania rąk, wózka i fotelika dziecięcego.

Myj ręce mydłem przez 10–20 sekund i/lub używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu (ponad 60 proc.), ilekroć wracasz do domu po wykonywaniu jakiejkolwiek czynności w miejscu, w którym przebywały inne osoby. Trzymaj środki dezynfekujące przy wejściu do domu oraz w samochodzie, by łatwo było użyć ich po zatankowaniu i dotknięciu brudnych przedmiotów, gdy nie można natychmiast umyć rąk.

Jeśli tylko się da, gdy kaszlesz lub kichasz, używaj jednorazowych chusteczek i wyrzucaj je. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zakrywaj usta łokciem, ale pamiętaj, że na ubraniu może znaleźć się wirus, który potrafi przenosić się przez tydzień lub dłużej!  Lekarz także radzi dodatkowo, aby zaopatrzyć się w lateksowe lub nitrylowe rękawiczki do robienia zakupów, korzystania ze zbiorników paliwa i wykonywania wszelkich innych czynności w zanieczyszczonych obszarach.

Nie dotykaj twarzy

Jednorazowe maseczki chirurgiczne mogą być pomocne nie dlatego, że ochronią nas przed kropelkami unoszącymi się w powietrzu, a dlatego, że powstrzymują przed nieświadomym dotykaniem ust i nosa. Większość z nas robi to aż 90 razy dziennie!

Cynk w tabletkach, bo – zgodnie z informacjami zawartymi w liście – pastylki cynkowe do ssania hamują namnażanie się koronawirusa (i większości innych wirusów) w nosie i w gardle. Według podanej instrukcji należy stosować je kilka razy dziennie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Najlepiej ssać takie tabletki na leżąco, by mogły rozpuścić się w nosogardzieli. Według amerykańskiego wirusologa warto zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej już teraz. Ważne, by mieć odpowiednie rozmiary rękawiczek dla wszystkich członków rodziny i preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu (w stężeniu co najmniej 60 proc.), bo tylko takie są skuteczne.

Dieta ma znaczenie

Meridian Institute informuje też, że koronawirusy nazywane są wirusami zależnymi od pH (choć nie zbadano jeszcze obecnego koronawirusa pod tym kątem). Wirusy te potrzebują kwaśnego środowiska organizmu do namnażania się. Dlatego przy lekkiej alkaliczności organizmu wirusy zależne od pH nie mogą się namnażać, stąd tak ważna jest odpowiednia alkalizująca dieta oraz wysiłek fizyczny, które odkwaszają organizm. Równocześnie przestrzega się przed zbyt wysoką alkalicznością organizmu, co z kolei w dłuższym czasie może być bardziej szkodliwe niż jego zakwaszenie.

Równowaga kwasowo-zasadowa jest niezwykle ważna dla normalnej fizjologii. Na przykład krew będzie utrzymywać lekko alkaliczny zakres (w zdrowym organizmie) od 7,35 do 7,45. Wszelkiego rodzaju przedłużone zaburzenia równowagi pH nie są dobrze tolerowane przez organizm i skutkują podatnością na wirusy grypy czy koronawirusy. Do pokarmów alkalizujących należą głównie warzywa i owoce, a kwasotwórczych mięso, cukier i słodycze. Warto więc zgłębić temat równowagi kwasowo-zasadowej.

Czytaj również artykuł: Powariowali z tymi maseczkami. Azja mądrzejsza od Europy

/b/

fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here