Policja kontroluje przestrzeganie kolejnych ograniczeń

Fot. KPP Racibórz
Fot. KPP Racibórz

Mundurowi podczas służby patrolują teren miasta, jak również całego powiatu i reagują na osoby, które nie będą przestrzegać nowych zaleceń.

Raciborscy policjanci sprawdzają na terenie całego powiatu raciborskiego przestrzeganie przez mieszkańców nowych ograniczeń. Są to kolejne działania wprowadzone od 1 kwietnia dotyczące walki z epidemią koronawirusa, których respektowanie w życiu codziennym przez mieszkańców wpływa na opanowanie rozprzestrzeniania się epidemii.

- reklama -

Mundurowi podczas służby patrolują teren miasta, jak również całego powiatu i reagują na osoby, które nie będą przestrzegać nowych zaleceń. Wszystkie działania mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i wynikają z troski o życie i zdrowie.

Stróże prawa sprawdzają parki, skwery, place zabaw, bulwary oraz główne ciągi handlowe pod kątem przebywania bez opieki dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18 roku życia. Sprawdzany jest limit pasażerów w zbiorowym transporcie miejskim, jak również kontroli podlegają samochody osobowe. Kontroli podlega również przestrzeganie zawieszenia działalności przez salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży. Ponadto mundurowi będą sprawdzać, czy została zawieszona działalność hoteli i baz noclegowych.

W dalszym ciągu głównie dzielnicowi sprawdzają osoby objęte kwarantanną pod kątem, czy jest bezwzględnie przestrzegany zakaz opuszczania miejsca pobytu przez osoby objęte kwarantanną domową. – Jednocześnie przypominamy o zmianach dotyczących kwarantanny. Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020 – zaznacza policja.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową w wysokości nawet do 30 tys. zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

– Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro! – apelują policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj