5,5 tys. podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia ruchu na granicy dla pracowników

Granice
Zdjęcie poglądowe. Fot. KPP Racibórz

5,5 tys. osób podpisało się pod petycją w sprawie przywrócenia ruchu na granicy polsko-czeskiej dla pracowników transgranicznych. To właśnie ich inicjatywa. Petycję skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego.

Grupa pracowników transgranicznych zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o przywrócenie możliwości przekraczania granic dla osób wykonujących czynności zawodowe oraz zniesienie dla wyżej wymienionych osób obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

- reklama -

Zwracają oni uwagę, że nowe regulacje prawne „skutecznie uniemożliwiły wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia”. – W ten sposób zostaliśmy postawieni przed wyborem nagłej rezygnacji z pracy i poddania się po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantannie bez możliwości podjęcia pracy po jej zakończeniu (w większości przypadków wiąże się to dla nas z wypowiedzeniem pracy przez pracodawcę), albo też pozostaniem za granicą – co z kolei oznacza konieczność długotrwałej rozłąki z rodziną i najbliższymi oraz wynajęcia mieszkania, czyli kolejnymi opłatami, na które nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić opłacając rachunki, kredyty i zwyczajne, codzienne życie – brzmi treść petycji.

Dalej pracownicy piszą o masowych zwolnieniach – Fala zwolnień w czeskich firmach już ruszyła, a to dopiero początek. Zagraniczni pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy obecnych regulacjach dotyczących granic nie są w stanie zapewnić zatrudnienia, a najłatwiejszym wyjściem jest zakończenie współpracy z pracownikami, zwłaszcza zatrudnionymi pod agencjami. Tym bardziej, że świadczenia chorobowe nie są mile widziane przez dużą część pracodawców, którzy oczekują nas w pracy jak najszybciej. Już dzisiaj sutuacja jest bardzo zła i dotyczy tysiący naszych rodaków w jednej chwili pozbawionych pracy. To ludzie, których stabilizacja finansowa z dnia na dzień runęła i obecnie nie wiedzą, co zrobić dalej. Nie wszyscy podniosą się finansowo po zakończeniu nałożonych obostrzeń granicznych, a każdy dzień ich trwania powoduje coraz większą niepewność i kolejne straty. W efekcie może to doprowadzić do fali osobistych tragedii, której nie da się łatwo i szybko zatrzymać – nawet jeśli zagrożenie koronawirusem zostanie już zażegnane – czytamy w petycji.

– Świadomi zagrożeń i konieczności utrzymywania daleko idących obostrzeń, proponujemy następujące rozwiązania naszej sytuacji, systematyzujące i ułatwiające ewidencję tzw. małego ruchu granicznego – piszą pracownicy, proponując konkretne rozwiązania. Ma to być  wprowadzenie „książki transgranicznego pracownika“ w formie gotowego druku formularza, która (oprócz danych pracownika i pracodawcy) będzie zawierać miejsce na pieczątki służb granicznych z datami przekroczenia granicy – na wzór czeski, a także wprowadzenie dodatkowego formularza zawierającego miejsce na pieczątkę pracodawcy, potwierdzającą, że w danym dniu pracownik świadczył pracę – w celu zlikwidowania możliwości przekraczania granicy w celu innym niż świadczenie pracy.

Cała treść petycji dostępna tutaj

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here