Jak długo wirus unosi się w powietrzu?

koronawirus
Fot. Aalto University

Wstępne wyniki badań naukowców z Finlandii pokazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono.

Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto w Finlandii stworzyli animację komputerową, która pokazuje, jak długo wirusy utrzymują się w powietrzu po pojedynczym kaszlnięciu bez maseczki i zasłonięcia ust dłonią. Model zakłada rozprzestrzenianie się chmury wirusów w supermarkecie. Okazuje się, że może się ona rozejść na 8 metrów, a także poruszać w powietrzu przez kolejnych 6 minut.

- reklama -

– Jeśli musisz iść do marketu na zakupy, załóż maseczkę i rękawiczki. Zrób zakupy tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli nie ma obowiązku noszenia maseczek, nośmy je dla własnego bezpieczeństwa – mówi prof. Ville Vuorinen z Aalto University.

Marka Ansys przygotowała natomiast symulację pokazującą, jak wirus może roznosić się podczas biegania. – Jeśli myślicie, że podczas biegania zabezpieczą nas zalecane 2 metry odstępu, możecie być w błędzie. Animacja wyraźnie pokazuje, że taki dystans może nie zapewnić nam bezpieczeństwa, ponieważ kropelki powstające podczas wydechu mogą roznosić się znacznie dalej. Co więcej, mogą one być zagrożeniem nie tylko dla innych biegaczy, ale pieszych czy jadących za zarażoną osobą rowerzystów – tłumaczy portal medonet.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj