Polacy pracujący w Czechach walczą o przywrócenie ruchu na granicy

1
Granice
Zdjęcie poglądowe. Fot. KPP Racibórz

Pod petycją zebrano już niemal 7000 podpisów. Teraz powstała ankieta.

Grupa pracowników transgranicznych zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o przywrócenie możliwości przekraczania granic dla osób wykonujących czynności zawodowe oraz zniesienie dla wyżej wymienionych osób obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zwracają oni uwagę, że nowe regulacje prawne „skutecznie uniemożliwiły wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia”. Zebrano pod nią już niemal 7000 podpisów. Więcej o petycji można przeczytać tutaj.

- reklama -

Polacy pracujący w Czechach zainteresowali swoim problemem polityków szczebla krajowego, ministerstwa, samorządy, organizacje, duże zakłady pracy i wiele mediów – zarówno o zasięgu ogólnokrajowym, jak i lokalnym. W sprawę włączył się też europoseł Łukasz Kohut, który w tej sprawie apeluje do Komisji Europejskiej. – Nie znaczy to jednak, że teraz bezczynnie czekamy na rozwój wypadków. Walczymy dalej i nie zamierzamy składać broni, mimo że sytuacja komplikuje się coraz bardziej – podkreślają Polacy pracujący w Czechach.

W pomoc pracownikom transgranicznym włączył się także Euroregion Śląsk Cieszyński, który obecnie przygotowuje krótką analizę skutków społeczno-ekonomicznych utrzymywania rygorystycznego zamknięcia granicy polsko-czeskiej. Chce w ten sposób dostarczyć decydentom ważnych argumentów za jak najszybszym przywróceniem realnych możliwości pracy po drugiej stronie granicy bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

– Niestety, wiecie, że statystyki i analizy w tym zakresie w zasadzie nie istnieją. Dlatego prosimy was o pomoc i wypełnienie niniejszej ankiety, dzięki której spróbujemy udowodnić, że jednoznacznie pozytywnym skutkom społeczno-ekonomicznym dalszego umożliwienia nam pracy nie będzie towarzyszyć zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ankieta jest bardzo krótka, a o jej wypełnienie prosimy do poniedziałku do godz. 23.59 – piszą przedstawiciele pracowników.

Ankieta znajduje się na stronie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSelzxVq1y7fkeI1SDND76MGui33k1FSF14BTAderygFcewhww/viewform?usp=sf_link

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Japierdziele najpierw marudzili żeby zamknąć granicę bo mogą się zarazić w pracy gdzie jest po kilka tysięcy osób A teraz chcą otwarcia granic i powrotu do pracy. W łeb się puknijcie.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here