Muzeum w Raciborzu otwarte od 12 maja

pocztowki wystawa muzeum
Fot. Muzeum w Raciborzu

Od wtorku będzie można zwiedzać nową wystawę czasową ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Raciborzu „Sentymentalna podróż do przeszłości. Powiat raciborski na dawnej pocztówce”.

Od 12 maja Muzeum w Raciborzu będzie czynne dla zwiedzających. Będzie można oglądać wystawy stałe i nowe wystawy czasowe.

- reklama -

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Raciborzu oraz zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie, Muzeum w Raciborzu będzie czynne w ograniczonych godzinach: wtorek – sobota od 9:00 do 15:00, niedziela od 11:30 do 15:00.

Nowa wystawa czasowa – dla miłośników filokartystyki i nie tylko

Od wtorku 12 maja będzie można zwiedzać nową wystawę czasową ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Raciborzu „Sentymentalna podróż do przeszłości. Powiat raciborski na dawnej pocztówce”. Wystawa będzie udostępniona w budynku ekspozycyjnym przy. ul. Gimnazjalnej 1.

Karta pocztowa w formie przypominającej tą obecnie znaną pojawiła się w 1869 roku w Monarchii Austro-Węgierskiej. Od lat 70. XIX wieku zaczęły się na niej pojawiać rysunki – widoki miejskie lub inne krajobrazy. Ta nowa forma przekazywania wiadomości bądź pozdrowień zyskała w Europie ogromną popularność i szybko stała się częścią szeroko rozumianej kultury. Obecnie dawne widokówki są nie tylko pamiątkami po ludziach którzy je wysyłali, ale także zyskały status się źródeł historycznych. Dzięki nim możemy się przenieść w przeszłość i przyjrzeć jak zmieniały się w ciągu ostatnich 120 lat dobrze nam znane okolice, miasta i wsie, w których dziś żyjemy.

Na wystawie zaprezentowanych jest 212 pocztówek z 46 miejscowości wchodzących w skład wszystkich 8 gmin naszego powiatu. Dodatkowo ukazane są reprodukcje – powiększenia fragmentów niektórych widokówek. Na tych zdjęciach bądź grafikach znajdują się miejsca, wokół których odbywało się życie codzienne lokalnych społeczności: gospody, sklepy, szkoły, urzędy, fabryki, dworce kolejowe. Wiele z tych budynków nie zachowało się do dzisiaj. Wartości tym widokom dodają też mieszkańcy, często pozujący do fotografii. Aby uzmysłowić wielkość ówczesnych miejscowości, wymieniono na ekspozycji liczbę ich mieszkańców z 1913 roku. Prezentowane pocztówki pochodzą z lat 1898–1944 i w większości zostały wydane w Raciborzu lub innych śląskich miejscowościach, choć niektóre pochodzą z odległych miejsc (Poznań, Szczecin, Drezno, Miśnia, Trewir). Eksponowane karty prezentują szerokie spektrum technik wykonania, od wielobarwnych litografii, przez fototypię (światłodruk), różnego rodzaju kolaże fotografii i grafiki, po fotografię bez retuszu.

– Zaskoczyć może na ekspozycji brak widokówek z Raciborza. Jest to celowe i przemyślane działanie, gdyż uważamy, że ten temat zasługuje na odrębną wystawę. Można za to obejrzeć mniej znane szerszej publiczności pocztówki z dzisiejszych dzielnic naszego miasta, które na początku XX wieku były odrębnymi wsiami – pisze Adam Knura z raciborskiego muzeum.

Wszystkie prezentowane zabytki filokartystyki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj