23-letni oszust metodą „na wnuczka” w rękach raciborskiej policji

oszust wnuczek
Fot. KPP Racibórz

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 23-latek podejrzany o udział w oszustwie metodą „na wnuczka”. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.

5 maja 70-letnia mieszkanka Raciborza powiadomiła dyżurnego raciborskiej komendy policji o tym, że padła ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka” przy wykorzystaniu legendy na wypadek drogowy. Niestety kobieta zdążyła już przekazać oszustowi kilkanaście tysięcy złotych. Sprawą zajęli się raciborscy kryminalni. Jak ustalili stróże prawa, tego dnia na terenie Raciborza oraz powiatu raciborskiego doszło do kilku usiłowań oszukania seniorów metodą „na policjanta” i „na wypadek”. Tutaj dużą czujnością i postawą godną naśladowania wykazali się mieszkańcy Krzyżanowic, którzy zauważyli samochód na obcych numerach rejestracyjnych poruszający się po ich miejscowości. Odnotowali jego numery rejestracyjne, które wraz z rysopisem kierowcy pojazdu przekazali na policję.

- reklama -

Pomoc sąsiedzka okazała się bezcenna, gdyż policjanci wykorzystali przekazane informacje i jeszcze tego samego dnia około godziny 21:50 namierzyli i zatrzymali na terenie Rudy Śląskiej osobę związaną z przestępstwem. Oszustem okazał się 23-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej. Młody przestępca trafił do policyjnego aresztu, gdzie usłyszał już zarzuty. Na wniosek śledczych i prokuratury raciborski sąd, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zastosował dzisiaj wobec 23-latka tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Pracujący przy sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policja przypomina:
– nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące;
– nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce;
– sprawdźmy, czy dzwoniący jest prawdziwym krewnym, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. Nie wahajmy się do nich zadzwonić i sprawdzić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo.

Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu insp. mgr Łukasz Krebs składa serdeczne podziękowania na ręce mieszkańców Krzyżanowic, którzy wykazali się sąsiedzką czujnością i przekazali informacje policji. Dzięki godnej naśladowania postawie sąsiedzkiej i zebranym informacjom raciborscy kryminalni trafnie wytypowali i zatrzymali oszusta.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Po cholerę te video? RODO jest a jak wchodzi do radiowozu widać pół twarzy. Prosze o sprostowanie sprawy inaczej adwokat sie tym zajmie.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj