„Zdalna szkoła+” – kolejne 180 milionów na zakup sprzętu dla uczniów

komputer dziecko
Nauka. Fot. Freepik.com

Ponad 187 milionów złotych – to kwota, którą do tej pory Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło na wsparcie uczniów i nauczycieli, którzy mają problem z dostępem do sprzętu do zdalnej edukacji. Teraz pojawi się kolejne 180 milionów.

125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów – tyle sprzętu można kupić za 187 milionów złotych. Pieniądze są już na kontach samorządów -a za chwilę trafią tam kolejne. Już za kilka dni rozpocznie się nabór wniosków w programie „Zdalna szkoła+”.

- reklama -

Czym nowy program będzie się różnił od „Zdalnej szkoły”? Nieco inne – większe – będą kwoty dofinansowania. Tym razem samorządy będą mogły liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych – w programie „Zdalna szkoła” kwoty dofinansowania wynosiły 35-100 tysięcy złotych. To, jaka kwota trafi na ich konto, zależy od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia.

Tym razem o dofinansowanie będą mogły się starać tylko gminy, bo to one odpowiadają za wsparcie rodzin. W programie „Zdalna szkoła” mogły wziąć udział także powiaty.

– Zależy nam, aby gminy decydując o przekazaniu sprzętu pamiętały o potrzebach rodzin wielodzietnych. Jeden laptop na troje czy czworo dzieci w wieku szkolnym to za mało. Chcemy pomóc – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pamiętajmy też o niepełnosprawnych uczniach, którzy potrzebują specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Samorządy będą mogły je kupić za pieniądze z nowego programu – dodaje szef MC.

Złożenie wniosku o dofinansowanie będzie gwarancją wypłaty. Z zakupem sprzętu nie trzeba będzie czekać na podpisanie umowy i przelew. Ministerstwo będzie finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r.

Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi – będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

– Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Zastosujemy najprostszą z możliwych procedur, po to by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta gmin – dodaje.

Tym razem do rozdysponowania jest 180 milionów złotych. Za uzyskane dofinansowanie będą mogły kupić nie tylko sprzęt o dowolnych parametrach, ale też oprogramowanie, ubezpieczenie, a jeśli będzie taka potrzeba – także mobilny dostęp do internetu lub np. akcesoria.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa 15 maja uruchomi nabór wniosków.

W ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98%). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Liczba wspartych szkół: 12 851. Liczba wspartych nauczycieli: 31 387 (dane z 2019 r.: 587 936 – to liczba wszystkich nauczycieli, także przedszkolnych). Liczba wspartych uczniów: 205 715.

Więcej informacji na www.cppc.gov.pl/zdalna-szkola. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj