Bon turystyczny uchwalony. Kto dostanie 500 zł na dziecko?

bon turystyczny
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Polskie rodziny otrzymają bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko na wakacje albo ferie w kraju – to efekt projektu ustawy, który złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Ze świadczenia będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

- reklama -

Wsparcie niezależnie od dochodu

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon kierowany jest do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Wsparcie zależne wyłącznie od liczby dzieci jest prostsze, tańsze i szybciej trafia do beneficjentów – przekonuje rząd.

– Dajemy możliwość skorzystania z bonu do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Korzyści dla branży turystycznej

Celem programu jest wzrost ruchu turystycznego w naszym kraju. Skorzysta na tym kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym hotelarze, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni. Według roboczych szacunków około 15% z nich to duże przedsiębiorstwa (duże sieci hotelowe, korporacje touroperatorów). A aż 85 % – czyli zdecydowana większość – to mikro, małe i średnie firmy – wyjaśnia rząd.

Inne państwa – od lat – też mają programy społeczne, które finansują turystykę. W tym gronie są np. Francja, Węgry czy Rumunia. Wsparcie dla branży jest niezbędne, bo pandemia COVID-19 negatywnie wpływa na jej kondycję. Dlatego – by zapobiec długofalowym, negatywnym skutkom – już otrzymuje ona największą w historii pomoc z tarczy antykryzysowej, w tym finansowej. A bon turystyczny będzie dla niej dodatkowym finansowym zastrzykiem – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Jak skorzystać z bonu – krok po kroku

Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Aktywacja Twojego bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe. Jeśli będziesz miał pytania i wątpliwości dotyczące programu, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii. Będzie ona wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.

– Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej będzie można znaleźć listę przedsiębiorców, u których zrealizować będzie można Polski Bon Turystyczny. Przedsiębiorcy ci będą wcześniej zweryfikowani przez pracowników POT. Do naszych zadań będzie także należała promocja bonu i akcji z nim związanych – wyjaśnia Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

/źródło: Ministerstwo Rozwoju oprac. c/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. A co z dziećmi których rodzice pracują za granicą i nie mają 500+.O nich się zapomniało im się nic nie należy,ale pieniądze zarobione za granicą się w Polsce wydaje.Potworna niesprawiedliwość!!!!!!!!

    • @Aga , ja pracuje za granicą i mam 500+(Niemcy tylko doplacaja reszte) , ale nic straconego , Niemcy też wypłaca 300€ zasiłku na każde dziecko ,które pobiera kindergeld i nie musisz tutaj wypełniać wniosku żadnego ani nic 😉 tylko przyjdzie kindergeld w dwóch albo trzech ratach powiększony w sumie o 300€ 😉

  2. No właśnie a ja mieszkam w Polsce z dziećmi, a mąż pracuje za granicą tu dostałam odmowę na 500 plus więc przyznali wkoncu po 2.5 latach dopiero kinder geld dziecku czyli w takiej sytuacji nie dostaną moje dzieic bonu turystycznego skoro nie pobieram tutaj 500 plus? A ja myślałam że moim dzieciom też się nalezy ten bon iż z tego względu że mieszkam chociażby w Polsce z dziecmi…

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj