Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na zbiorniku Racibórz [WIDEO]

2
Premier
Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny Fot. ŚUW w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki niespodziewanie zagościł w Raciborzu, wizytując teren zbiornika Racibórz. – Dzisiaj jesteśmy bezpieczni, nie zostawimy żadnego obywatela samemu sobie. Działamy skutecznie, żeby chronić obywateli przed takimi dramatami jak powódź w 1997 – mówił M. Morawiecki. 

Premier Mateusz Morawiecki złożył dziś wizytę na terenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Uczestniczyli mu minister środowiska Michał Woś, wiceminister Grzegorz Witkowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- reklama -

– Pamiętam wielką powódź w ’97. Widziałem, jak ludzie tracą majątki. Wtedy Cimoszewicz mówił, że trzeba się ubezpieczyć, później Komorowski, że woda spływa do Bałtyku. My tak nie mówiliśmy. My wzięliśmy się do roboty i zbudowaliśmy ten zbiornik. Dzisiaj ten zbiornik jest gotowy. Nasz rząd wykonał lwią część. Bronimy Polaków przed nieszczęściem. Dziękuję służbom i oby nigdy nie doszło już do takiej powodzi jak w 1997. Dzisiaj jesteśmy bezpieczni, nie zostawimy żadnego obywatela samemu sobie. Działamy skutecznie, żeby chronić obywateli przed takimi dramatami jak powódź w 1997 – powiedział premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zawitał także do sołectwa Turze w gminie Kuźnia Raciborska. – Dokonaliśmy tutaj inwestycji gazowej, a także remontu szkoły. To są ważne dla powiatów inwestycje. Ważne inwestycje w powiatach, jak budowa drogi, przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Ważne jest to, żeby inwestować. To są inwestycje, o których mówi prezydent Andrzej Duda i które są dofinansowane z budżetu państwa – stwierdził premier.

Z polityką w tle 

Warto przypomnieć, że od 27 stycznia tego roku prezydent Raciborza Dariusz Polowy jest członkiem Porozumienia Jarosława Gowina.  Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd. Wizyta premiera Morawieckiego w Raciborzu zbiegła się w czasie z trwającą kampanią wyborczą. Podczas wizyty Mateusz Morawiecki podkreślał wkład rządu w wykonanie inwestycji, podkreślał też rolę prezydenta Andrzeja Dudy.

Inwestycja za 2 mld zł

Przypomnijmy, zbiornik osiągnął swoją funkcjonalność z końcem stycznia. Inwestycja kosztowała ok 2 mld zł. Wykonawcą tej inwestycji było konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu liczy ponad 26 km2. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując odziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 30 czerwca. Czytaj więcej: Zbiornik Racibórz Dolny już chroni przed powodzią

/oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Dziś w miarę suchą stopą przechodzimy przez kryzys ekonomiczny, a tak wychwalne pańśtwa Zachodu przez opozycję mają spory problem!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here