Klima pisze do Trzaskowskiego w sprawie szpitala w Raciborzu

Szpital w Raciborzu
Szpital w Raciborzu

Kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski dziś pojawi się w Raciborzu. Radny Piotr Klima, który walczy o przywrócenie statutowej działalności szpitala, postanowił napisać do niego list z prośbą o zabranie stanowiska w sprawie.

Wizyta R. Trzaskowskiego w Raciborzu to wynik zabiegań posłanki Gabrieli Lenartowicz (KO). Piotr Klima, stojący na czele Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, od miesięcy koresponduje z władzami w sprawie szpitala. Teraz, korzystając z okazji, zwrócił się do kandydata na prezydenta, aby ten zapoznał się ze sprawą raciborskiego szpitala, zajął stanowisko w tej sprawie  i podpowiedział, jakie kroki należy podjąć. Treść listu poniżej.

- reklama -

Szanowny Panie Prezydencie

Z informacji medialnych dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli przyjemność gościć Szanownego Pana Prezydenta w naszym chlubiącym się ponad 800-letnią historią mieście Raciborzu.

Wiemy, że Racibórz jest Panu miastem bliskim i miłym, choćby z faktu, że Pana piękna i mądra małżonka Małgorzata pochodzi z Rybnika i tam mieszka Jej rodzina.

Wybór naszych miast na początek i koniec odwiedzin miast podczas kampanii wyborczej jest niezwykle symptomatyczny.

Pragnę Pana Prezydenta serdecznie prosić, aby zajął Pan stanowisko w sprawie przywrócenia Szpitala Rejonowego im. dra Józefa Rostka w Raciborzu wraz z dostępem do wszystkich poradni specjalistycznych tego szpitala.

W imieniu Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Raciborza pragnę prosić Szanownego Pana Prezydenta o pomoc w tym dziele.

Sytuacja braku dostępności do szpitala i jego poradni (a przecie,z mieszkańcy mają konstytucyjne prawo do dostępności do szpitala w swoim powiecie) jest niezwykle uciążliwa i zagraża życiu i zdrowiu naszych mieszkańców, którym proponuje się leczenie w dość odległych miastach, do których dojazd zajmuje ponad godzinę. Do tego dochodzi rozkopane miasto, a co za tym idzie ogromne korki na ulicach oraz zamknięta na dwa lata droga Racibórz – Rybnik.

Dojazd karetki pogotowia z rannymi w wypadkach, ze „świeżymi” zawałami, udarami,wylewami, itd. zajmuje dziesięciokrotnie więcej czasu niż dojazd do szpitala raciborskiego. Ilu ludzi nie zdąża dojechać ? Ilu umrze lub trwale zostanie okaleczonych ?

Postąpiono z nami nieludzko i niegodziwie!
Jesteśmy jedynym w Polsce miastem, w którym jest szpital jednoimienny i nie ma żadnego innego!

W aglomeracji katowickiej jest kilkadziesiąt szpitali (Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Zabrze, Bytom, Gliwice, Ruda Śląska, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, itd.). Od 1 maja szpital nr 4, dawny wojskowy zamieniono na covidowy. Prosiliśmy, aby tam przenieść pacjentów z Raciborza. Proponowaliśmy też inne rozwiązania, np. dobudowanie pawilonu przy Oddziale Zakaźnym naszego szpitala.

Do tego dochodzą problemy personelu medycznego. Zwalniają się lub są zwalniani, lekarze, ordynatorzy/ kierownicy Oddziałów, pielęgniarki padają ze zmęczenia. Wojewoda Ślaski miał przysłać w odpowiedniej liczbie lekarzy i pielęgniarki. Jak sam przyznał to się nie udaje.
Nasz personel medyczny opiekuje się pacjentami zarażonymi koronawirusem z całego regionu. W ten sposób jest odsunięty od leczenia pacjentów z naszego terenu. Raciborscy pacjenci niezbyt chętnie są przyjmowani w innych miastach. Po prostu dramat.
Ludzie już tego nie wytrzymują ! Napięcie rośnie. Pacjenci są coraz bardzo zdesperowani
i poirytowani. Cierpliwość ludzi się już skończyła ! Nie wiemy co się stanie! Boimy się !

Nasz Społeczny Komitet wysyła listy błagalne o pomoc do Prezydenta RP, Premiera Rządu RP, Sejmu, Senatu, Ministra Zdrowia, europosłów, parlamentarzystów, Rzeczników Praw Człowieka, Pacjenta, Dziecka, do organizacji medycznych samorządów zawodów medycznych, Towarzystw Naukowych, naukowców, ekspertów i wielu innych urzędów, instytucji, mediów oraz różnych podmiotów.

Dysponujemy obszerną dokumentacją w tej sprawie. Napisaliśmy ponad 250 pism, zebraliśmy ponad 1000 podpisów o przywrócenie szpitala. Wysłaliśmy je do Prezydenta RP, Ministra Zdrowia, Wojewody Śląskiego.

W załączeniu pozwalamy sobie przekazać wybrane materiały oraz wykaz artykułów, felietonów, informacji, notatek prasowych, które ukazały się w raciborskich gazetach oraz portalach społecznościowych w podmiotowej sprawie.

Szanowny Panie Prezydencie

Jeszcze raz prosimy o pomoc, zrozumienie i życzliwość.
Wierzymy, że jako doświadczony samorządowiec potrafi Pan właściwie ocenić naszą trudną sytuację,podpowiedzieć co mamy czynić dalej oraz podjąć działania pozwalające na wrócić do normalności, chociaż będzie to już teraz bardzo, bardzo trudne.

Pozdrawiam najserdeczniej, życząc miłego i satysfakcjonującego pobytu w naszym pięknym mieście Raciborzu.

Piotr Klima, radny Miasta Racibórz, przewod. Komisji Gospodarki Miejskiej

Czytaj także:

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj