Raciborskie Centrum Kultury na drodze św. Jakuba

0
rck
Fot. RCK

20 lipca 2019 r. otwarto Drogę Raciborską na szlaku prowadzącym do słynnego hiszpańskiego Santiago de Compostela. Centralnym Punktem Drogi Raciborskiej jest kościół św. Jakuba w Raciborzu.

Na budynku Raciborskiego Centrum Kultury umieszczono 15 lipca Muszlę św. Jakuba. Racibórz, a dokładniej ul. Chopina, znajduje się na szlaku prowadzącym do słynnego hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie jest grób jednego z 12 apostołów – św. Jakuba. – Cieszymy się, że zostaliśmy oznakowani słynną żółtą muszlą na niebieskim tle, a w naszym Centrum Informacji można zdobyć pieczęć Raciborskiej Drogi – informuje RCK.

- reklama -

W 1987 r. droga św. Jakuba uznana została za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy, a w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce rozpoczęto odtwarzanie dawnych szlaków pątniczych.

20 lipca 2019 r. otwarto Drogę Raciborską, która prowadzi od Ujazdu przez Bierawę, Roszowicki Las, Przewóz, Miejsce Odrzańskie, Lasaki, Grzegorzowice, Łubowice, Racibórz, Pietrowice Wielkie do Nasiedla, a stamtąd będą wytyczane kolejne szlaki w kierunku Opawy.

Centralnym Punktem Drogi Raciborskiej jest kościół św. Jakuba w Raciborzu. Budowla obecna pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku. 22 lata temu podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku znaleziono jedną z ośmiu na terenie Polski muszli św. Jakuba pochodzącą z XIII/XIV wieku. Muszla była dowodem odbycia pielgrzymki do Santiago. Przez Racibórz setki lat temu prowadził szlak Via Regia (Droga Królewska) – wschodnioeuropejski fragment Drogi św. Jakuba.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here