Objazdowy Festiwal Teatr na Ugorze zagości w Nędzy już 22 sierpnia. O założeniach wydarzenia rozmawiamy z Mariuszem Cholajdą – pomysłodawcą i prezesem Fundacji Harmonicznego Chaosu.
Proszę opowiedzieć na początek czym zajmuje się Fundacja?
Przede wszystkim zajmujemy się promowaniem i realizacją projektów z dziedziny kultury, sztuki i edukacji. Chociaż Fundacja ma swoją siedzibę tu – na Śląsku, to z naszymi działaniami wychodzimy poza granicę regionu. Organizujemy m.in. warsztaty i spektakle teatralne, koncerty oraz wystawy. Staramy się bywać w miejscach, gdzie dostęp do tego typu wydarzeń jest utrudniony z różnych względów. Wiemy z doświadczenia, że taka forma jest bardzo potrzebna, bo z naszych propozycji korzysta wiele osób w różnym wieku.
W tym roku, w wakacje, Fundacja organizuje Objazdowy Festiwal Teatr na Ugorze.
Czy to pierwsze takie wydarzenie?
Nie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w sierpniu 2016 roku w sołectwie Borynia, należącym do miasta Jastrzębie-Zdrój. Zaprosiliśmy mieszkańców na okoliczne łąki, należące do tamtejszego sołtysa. Pomysł sprawdził się doskonale, frekwencja dopisała, a w wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny, świetnie się bawiąc a jednocześnie aktywnie uczestnicząc w warsztatach czy spektaklach. Kolejne odsłony festiwalu odbywały się corocznie a ich zasięg rozbudowywaliśmy o kolejne jastrzębskie sołectwa. Z czasem wyszliśmy także poza Śląsk. Gościliśmy w województwie wielkopolskim i podlaskim.
Skąd pomysł na nazwę oraz ideę imprezy?
Teatr na Ugorze nawiązuje do tradycji teatrów objazdowych. Tytułowy ugór jest tutaj rozumiany dosłownie, jako teren prezentacji kultury i sztuki w przestrzeniach do tego nieprzystosowanych. Idea Teatru na Ugorze zakłada dotarcie do terenów oddalonych od centrów kulturalnych, niejednokrotnie z utrudnionym dostępem do ciekawych inicjatyw z których z łatwością mogą korzystać np. mieszkańcy miast.
Gdzie w tym roku pojawi się festiwal?
Zapraszamy 22 sierpnia do wsi Nędza, leżącej w malowniczym powiecie raciborskim, na teren obok Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Myślę, że tegoroczna edycja Festiwalu będzie szczególna. Przez epidemię, przez kilka miesięcy, byliśmy wszyscy odcięci od jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. Dlatego cieszy nas niezmiernie, że możemy zaprosić mieszkańców Nędzy i okolic na tegoroczną edycję Teatru na Ugorze. Myślę, że w plenerze wszyscy będziemy czuli się bezpiecznie i będziemy cieszyć się ze wspólnego spotkania.
Do kogo skierowana jest tegoroczna edycja festiwalu?
Spektakle skierowane są do wszystkich grup wiekowych! Warto także nadmienić, że dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wystarczy zabrać koc i dobry humor.
Co zobaczymy podczas edycji zaplanowanej po raz pierwszy w Nędzy?
Będzie dużo dobrego teatru i muzyki. Wystąpi m.in. Teatr Akademia Wyobraźni, który pielęgnuje tradycyjne formy teatru lalkowego. Pojawi się także, znany w kraju i na świecie, Walny Teatr, który w swoich spektaklach wykorzystuje pionierskie techniki jak choćby marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty czy obiekty wielofunkcyjne. Wystąpią także: Teatr HaCha, Stowarzyszenie „Przystanek Teatr”, Teatr Nemno. Koncert zagra Paweł Pawlik. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów, ale myślę, że to będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Zapraszam!
/oprac. c/