Trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19

Szpital w Raciborzu
Szpital w Raciborzu

Bilans zakażeń i ozdrowień w powiecie raciborskim pozostaje bez zmian.

600 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w ostatniej dobie w Polsce. Nowe przypadki w szczególności dotyczą województw: małopolskiego – 111, mazowieckiego – 70 i śląskiego – 62. Jest także 10 ofiar śmiertelnych. Od początku epidemii zakażonych zostało 75 734 osób, a 2 237 zmarło. Jest też 62 110 ozdrowieńców.

- reklama -

Od wczoraj, 15 września, zakażeni koronawirusem trafiają do trzech typów szpitali: powiatowych, zakaźnych i wielospecjalistycznych. Ma to związek z nadchodzącą jesienią i spodziewaną falą nowych zakażeń, a w konsekwencji nową strategia rządu w walce z koronawirusem. – Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego działania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym na rzecz środków dedykowanych do regionów. Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru pandemii – powiedział na początku września minister zdrowia Adam Niedzielski.

Osoba zakażona ma usłyszeć podczas telefonicznej konsultacji lekarskiej, do której placówki ma się udać. Ci, których stan jest dobry, mają być kierowani do szpitali powiatowych, do których będą wożeni przygotowanymi w tym celu karetkami. Osoby, których stan jest poważniejszy i wymagają leczenia lub pobytu na OIOM-ie, mają być przyjmowane w szpitalach zakaźnych. Szpitale wielospecjalistyczne będą zajmować się z kolei tymi chorymi, którzy potrzebują opieki innej niż internistyczno-zakaźna. Chodzi m.in. o chore na COVID-19 kobiety w ciąży.

– Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem, były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika – wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce jest dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, które będą przyjmować chorych zakażonych koronawirusem. Łącznie jest w nich ok. dwa tysiące miejsc dla pacjentów z COVID-19. Są to: 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, SPZOZ Puławy w Puławach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, SPZOZ MSWiA w Białymstoku, Megrez sp. z o.o. w Tychach i Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu.

Na poziomie drugim znajduje się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, w których są miejsca dla ok. 4 tys. pacjentów – na tej liście ma się znaleźć szpital w Raciborzu. W grupie trzeciej znalazło się ok. 600 placówek medycznych.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 187 (było 200)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 481 (559)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 353 604
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach  – 21 348 (21 286)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 19 902 (19 787)
– liczba zgonów – 517 (515)

Odnotowano kolejne dwa zgony. W szpitalu w Cieszynie zmarł 63-letni mężczyzna ze Skoczowa, w szpitalu w Tychach zmarła 88-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego.

Bilans zakażeń i ozdrowień w powiecie raciborskim pozostaje bez zmian.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj