Śląski Budżet Obywatelski. Jakie projekty powstaną w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim?

Śląski Budżet Obywatelski
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik.com

Na podstawie blisko 21 tysięcy ważnych głosowań odnotowanych podczas II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego powstała lista zadań do realizacji w 2021 roku.

W II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowali o rozdysponowaniu 10 milionów złotych. Propozycje zadań były składane od 9 marca br. do 15 maja br., natomiast we wrześniu mieszkańcy regionu wybierali te projekty, które w ich ocenie były najciekawsze i najpotrzebniejsze. Mieszkańcy mogli wybierać wśród 90 zadań podzielonych na poszczególne pule: wojewódzką i 7 pul podregionalnych.

- reklama -

Zatwierdzone do realizacji

Podregion 3 objął powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory.  Zadanie zatwierdzone do realizacji:

  • Nauka i Zabawa z Robotyką

Cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu programowania i konstruowania robotów dla dzieci Szkół Podstawowych powiatu: wodzisławskiego i raciborskiego.

  • Zielona ławeczka

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śl. znajduje się w tzw. „zielonej części ziemi wodzisławskiej”. Leczą się tutaj pacjenci ze schorzeniami chorób płuc i gruźlicą. Dużym atutem szpitala jest czyste powietrze i specyficzny mikroklimat, który sprawia, że chorzy szybciej dochodzą do zdrowia, a rehabilitacja przebiega sprawnie i jest bardziej skuteczna. Miejsca, które mają służyć do odpoczynku pacjentów na zewnątrz są bardzo zniszczone, nie nadające się się do użytku. Wszystkie ławki, kosze na śmieci, karmiki, paśnik wymagają wymiany. Częściowo można poprawić ścieżki spacerowe. Zapewne miło będzie pacjentom usiąść na ławeczce w estetycznym otoczeniu, posłuchać śpiewu ptaków, a zimą zobaczyć sarny korzystające z paśnika. Chcąc umożliwić chorym zwłaszcza w porze letniej korzystanie ze spacerów i odpoczynku na powietrzu powstał projekt pod nazwą „Zielona ławeczka”.

  • Siatkarskie mistrzostwa powiatów mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miast na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory

Zadanie polega na organizacji otwartych mistrzostw podregionu w piłce siatkowej w 17 kategoriach z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu służącego dalszemu szkoleniu. 17 kategorii to: minisiatkówka w dwójkach, trójkach i czwórkach, młodzicy, kadeci, juniorzy, seniorzy, seniorzy 50+ – każda kategoria w 2 płciach oraz siatkówka na siedząco. Każda kategoria rozegra swoje mistrzostwa w 1 dzień. Piłka siatkowa to bardzo popularny w podregionie sport. Na koniec 2019 roku 15 klubów zrzeszonych było w Śląskim Związku Piłki Siatkowej, szkoląc kilkaset dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu całego podregionu. Funkcjonowało parę lig amatorskich o zasięgu powiatu lub ponad powiatowym. Przy miejskich i gminnych ośrodkach sportu organizowane są liczne siatkarskie. Celem projektu jest podniesienie umiejętności, sprawdzenie się ćwiczących w rywalizacji oraz zwiększenie zainteresowania sportem.

  • Oznakowanie trasy rowerowej – Lasy Rudzkie w Krainie Górnej Odry

Zadanie obejmuje wykonanie oznakowania trasy rowerowej poprowadzonej po terenach Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, pomiędzy Rudami a Kuźnią Raciborską. Trasa o łącznej długości około 35 km, poprowadzona przez najbardziej malowniczą część parku krajobrazowego, tuż obok największych atrakcji turystycznych regionu zostanie wyposażona w oznakowanie rowerowe (przebieg trasy), wskazanie atrakcyjnych turystyczne obiektów oraz tablice informacyjne z mapami. Znaki będą wykonane zgodnie z wytycznymi i przepisami dot. znakowania turystycznych szlaków rowerowych. Projekt przewiduje stworzenie oznakowanej na całej długości trasy rowerowej w postaci pętli (w tym oznakowanie szlaku około 230 szt. znaków i tablice informacyjne)

  •  Śląskie Szlaki i Przystanie Kajakowe. Rzeka Ruda i Odra – Kraina Górnej Odry

Rzeki Odra i Ruda to dwa główne szlaki wodne w Subregionie Zachodnim województwa śląskiego, nadające się do uprawiania turystyki kajakowej praktycznie na całej ich długości w granicach województwa śląskiego. Działanie obejmować będzie wykonanie oznakowania szlaku kajakowego i tablic informacyjnych: na Odrze od Chałupek, aż do Przewozu/Dziergowic oraz na Rudzie na odcinku od Rybnika Stodoły do Kuźni Raciborskiej. Oznakowanie (oznaczenie przeszkód na trasie, miejsc wodowania, kilometrażu itp.) będzie zgodne z wytycznymi PTTK i ma na celu poprawę bezpieczeństwa turystów, uczestników spływów. Zadanie obejmuje również dostawę i montaż wiat wypoczynkowych oraz kilku elementów małej architektury przy szlaku kajakowym na Rudzie, w celu organizacji ogólnodostępnej przystani, na półmetku trasy kajakowej w bliskim sąsiedztwie nowo-powstałej Stacji Kolejki Wąskotorowej Rybnik – Paproć.

  • Podniesienie jakości opieki chorych z przewlekłymi chorobami płuc powiatu mikołowskiego i rybnickiego poprzez doposażenie Szpitala Chorób Płuc w Orzeszu w nowoczesny sprzęt medyczny.

Zadanie zakłada podniesienie jakości opieki medycznej poprzez zakup respiratorów NIV, ssaków, pomp infuzyjnych, ekg, kardiomonitorów, defibrylatora, spirometru i łóżek z szafkami dla pacjentów Szpitala Chorób Płuc w Orzeszu. Planujemy także zakup 6 laptopów w celu przejścia z dokumentacji papierowej na dokumentację elektroniczną w każdym z oddziałów. Respiratory NIV wspomogą proces oddychania przyczyniając się do poprawy utlenowania krwi, a co za tym idzie stabilizacji procesów życiowych. Do stałego monitorowania tych procesów niezbędne są kardiomonitory, które rejestrują m.in.: akcję serca, saturację , ciśnienie tętnicze krwi. Ssaki umożliwiają odsysanie nadmiernie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, co zapobiega m.in.: zaburzeniom wentylacji. Pompy infuzyjne umożliwiają stałą kontrolowaną podaż leków., a spirometr oraz EKG posłużą do celów diagnostycznych.

  •  Zakup sprzętu ogrodowego ( traktora wielofunkcyjnego)

Zakup traktora wielozadaniowego dla Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gorzycach, celem poprawy jakości, pielęgnacji terenów zielonych, w tym terenów rekreacyjnych dla pacjentów oraz utrzymania czystości chodników i dróg dojazdowych.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj